21. března 2009 21:06 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

NS: Vykopněme černou ovci z Eurosongu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 52Diskuse
Gipsy.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gipsy.cz | foto: Reprofoto

PRAHA Necelá desítka členů a sympatizantů nacionalistické Národní strany dnes přišla protestovat k Top Hotelu v Praze proti tomu, aby Česko v mezinárodní hudební soutěži Eurovision Song Contest 2009 v Moskvě reprezentovala romská skupina Gipsy.cz.

Extremisté se vyzbrojili plakáty, jimž vévodila přeškrtnutá černá ovce označená jménem kapely. Členové extremistické strany se před hotelem sešli krátce před zahájením vyhlašovacího ceremoniálu 18. ročníku výročních cen Akademie populární hudby Anděl.

Jedním z bodů programu večera bylo právě vystoupení Gipsy.cz. Pořadatelé Andělů vyhlašovací ceremoniál zvolili jako příležitost k tomu, aby rapper Radoslav "Gipsy" Banga se svými spoluhráči posluchačům představil píseň Aven Romale, s níž bude Česko reprezentovat.

"Abyste se mohli zúčastnit Eurosongu, musíte mít tu správnou barvu," hlásali naproti tomu účastníci protestu na letácích, které rozdávali lidem přicházejícím na ceremoniál. Návštěvníci cen však o ně nejevili velký zájem.

"Vykopněme černou ovci z Eurosongu," navrhovali dále na svém letáku nacionalisté. Česká televize (ČT), jež bude soutěž v Česku vysílat, podle jejich názoru vybráním Gipsy.cz diskriminuje všechny české kapely, které by měly zájem se soutěže zúčastnit.

Policisté demonstranty, kteří si obličeje zabarvili černou a zelenou barvou, do dějiště ceremoniálu nepustili. Zastavili je před vchodem do hotelu, kde jim zkontrolovali doklady. Extremisté protestující proti romské kapele se zdrželi jakýchkoli proslovů, pouze rozdávali své letáky. Asi po dvaceti minutách prostor před hotelem opustili.

Členové Národní strany na svých internetových stránkách oznámili, že dnešním protestem chtějí bojovat proti pozitivní diskriminaci národnostních menšin v Česku. Pro protest si symbolicky vybrali den, který OSN každoročně vyhlašuje Mezinárodním dnem za odstranění rasové diskriminace. Demonstraci proti údajné pozitivní diskriminaci uspořádali už před rokem; jejich setkání před Domem národnostních menšin v Praze však tehdy magistrátní úředníci kvůli porušení podmínek ohlášené akce rozpustili.

Lidovky.cz, ČTK
  • 52Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz