Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

O bezmoci se domluvit. Rafani na Kampě hovoří o nevyvratitelnosti

Artefakty. Co stůl, to jedno téma k diskusi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Artefakty. Co stůl, to jedno téma k diskusi. | foto: MUSEUM KAMPA

PRAHA Poslední výstavy aktivistické skupiny Rafani, která se až extrémními formami vyjadřovala k současnosti, se výrazně estetizovaly. Pod rouškou krásy však stále útočí na společenské jevy, na něž mnozí z nás zrovna hrdí nejsou.

Když v roce 2002 na rok vstoupili členové skupiny do komunistické strany a zároveň v tomto roce demonstrativně spálili na Václavském náměstí černobílou státní vlajku, dostali se až na hranu zákona. Pozdější projekty Rafanů byly už sofistikovanější a méně heroické.

Rafani: 31 konců / 31 začátků
Mark Ther (druhý zleva v červených brýlí) ve filmu 31 konců / 31 začátků umělecké skupiny Rafani. Ti mu k vítěznému filmu vytvořili hudbu.

Na určitou dobu se skupina téměř odmlčela, ale v loňském roce se ve staronovém složení Jiří Franta, Luděk Rathouský, David Kořínek a hostující Ondřej Brody znovu začala objevovat ve výstavních síních. Nejdříve v pražské galerii Nevan Contempo, na konci roku v Bratislavě, letos opět v Praze v NoD a nyní rovnou v posvěceném konzervativním Museu Kampa.

Selekce lidí podle systému aplikací

Rafani o sobě v současnosti tvrdí, že se soustředí na obecnější problémy, nikoli na lokální aktuální kauzy. Kritizují nepřímo, snaží se klást těžké otázky, které problematizují stav demokratické společnosti a civilizační témata. Upozorňují na schematické černobílé myšlení, na tendenci lidí věřit čemukoli a pravdu nakonec nevidět. V Nevan Contempo se věnovali sociálním tématům – měkké sochy rodiny v akademickém stylu podrobili vlivu tlaku sníženého stropu, ve videu simulovali stav ohrožení posádky auta ozbrojenými útočníky, přičemž všechny role sehráli sami.

V Bratislavě použili některé verze nápadů jako ropné jezírko z předchozí výstavy a přidali další metaforické kusy jako řečnický pult pro obžalovaného před videem porotců se zvířecími manýrami. Prostor NoD upravili na pronajímatelnou bytovou jednotku a návštěvníky do ní vpouštěli pouze v systému Airbnb. Projekt tak poukazuje na fakt, že některé technologie dopředu diskriminují lidi, kteří nepoužívají konkrétní aplikace. Tím se přiblížili k dřívějším radikálním gestům a diváka tak vlastně konfrontovali s nenápadnou mocí neviditelných tržních mechanismů.

K výstavě na Kampě přistoupili noblesně: k diskusi o palčivých otázkách přistavili pro návštěvníky šestnáct stolů, probíhajících do písmene U dvěma místnostmi tak, že pro diváky je přístupná stále jen jedna strana a na zadní stěně se zrcadlem vidí sami sebe místo protivníka. Každý stůl je pojednán jako artefakt, který – stejně jako v dávné minulosti – mluví složitým jazykem metafor. Každá má svůj název jako například Fronta, Bez soucitu, Z vůle lidí, Horizontalismus, Buďte krutí!.

S každou metaforou si filigránsky pohrávají – do stolu vyřezali nápis středověkým písmem, které je čitelné až ve svém stínu na podlaze, opět používají klasické sochy, jejichž význam jemně posunují, pracují s postavou šklebícího se skřeta, vystihujícího českou povahu, překreslují první československou známku, staví pyramidu i pentagram.

Název O nevyvratitelnosti se vztahuje k postfaktické společnosti, ke způsobu komunikace, který je nepřehledný, nesrozumitelný, černobílý, dá i nedá se zpochybnit. Metafory jsou formulovány téměř biblickým jazykem – tedy řečí, kterou byl člověk v minulosti nezpochybnitelně veden ve svých morálních hodnotách. V hodnotách, jež konzumní společnost rozemlela do instantní drti, v hodnotách, o nichž se dá jen těžko diskutovat, a přesto jsou stále důležité.

Jestli je tedy výstava Rafanů takovou malou krasoumnou moralitkou, měli bychom ji chtít rozečíst. Divákovi k tomu dobře poslouží vstřícná estetika nefalšované krásy.

Rafani O nevyvratitelnosti

Kurátorka: Martina Vítková

Museum Kampa, do 16. 6.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Petr Janyška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Petr Janyška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Petr Janyška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!