14. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

O normalizaci tentokrát doopravdy. ČT připravila dokumentární cyklus

Homosexuální muži a lesbické ženy se scházeli v pražském T–clubu, kde pořídila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Homosexuální muži a lesbické ženy se scházeli v pražském T–clubu, kde pořídila... | foto: LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ

PRAHA Po hraném seriálu Vyprávěj chce Česká televize nabídnout podstatně hlubší vhled do doby, která dodnes významně formuje postoje české společnosti. Dokumentární cyklus Příběhy 20. století bude mít premiéru v neděli 3. září.

Jak vzpomínají na 70. a 80. léta estébáci, jak jejich oběti, jak „obyčejní lidé“, kteří se museli vyrovnat s prolhaností režimu a s vlastním svědomím? Cyklus Příběhy 20. století se v šestnácti půlhodinových dílech snaží zprostředkovat řez českou společností v době husákovské normalizace. Název seriálu odkazuje ke stejnojmennému pořadu Českého rozhlasu, který na základě projektu Paměť národa dlouhodobě přináší svědectví pamětníků traumatických událostí minulého století, zejména nacistické okupace a komunistického teroru v 50. letech. Televizní odnož pořadu se nicméně zaměřila výhradně na éru, kterou většina obyvatel Česka osobně pamatuje a mnozí si ji dnes idealizují.

„Chceme postihnout období takzvané normalizace jinak. Východiskem tematicky laděných dílů budou příběhy lidí, které z různých úhlů umožní nahlédnout na způsob života v 70. a 80. letech, jeho každodennost, smíření i nesmíření s ním, snahu vymanit se z něj i nevyhnutelné prohry,“ uvádí kreativní producent cyklu Petr Kubica. Základem pořadu jsou výpovědi shromážděné v projektu Paměť národa. Scenáristé Mikuláš Kroupa a Adam Drda vybrali příběhy, které postihují rozličné aspekty života v normalizovaném Československu – od přežívání poslušných straníků přes skrytý život homosexuálů, dopingové pokušení sportovců, dilemata novinářů až po protřelost veksláků.

Výpovědi pamětníků byly pořízeny metodou amerického dokumentaristy Errola Morrise, která pomáhá dodat „mluvícím hlavám“ životnost a působivost. Rozhovor probíhá bez zjevné přítomnosti kamer nebo členů štábu, jen mezi čtyřma očima tazatele a respondenta. Optická soustava ovšem odpovědi zaznamenává tak, že ve výsledku má divák pocit, jako by pamětník hovořil přímo k němu.

První z příběhů, který Česká televize uvede v neděli 3. září v podvečer, nese název Agent Vian a podle tvůrců je jedním z nejsilnějších dílů – jejím smutným hrdinou je Jiří Imlauf, frontman úspěšné kapely Houpací koně, který se na sklonku 80. let jako student zavázal ke spolupráci se Státní bezpečností. Spolu s Jiřím Imlaufem vzpomíná na tehdejší události jeho spolužák z ústecké pedagogické fakulty Petr Mička, který byl jedním z objektů „Vianova“ donášení.

Výrazný příběh slibuje například také čtvrtý díl cyklu, nazvaný Legenda o svatém Juliovi. Zabývá se osudem Julia Vargy, u něhož se v roce 1971 po očkování rozvinula těžká nemoc – dermatomyozitida. V osmdesátých letech se stal Julius Varga podle tvůrců Příběhů 20. století „postrachem“ Státní bezpečnosti na Šumpersku. „Ačkoli jeho tělo umíralo, duch sílil. Přijal řeholní svěcení a stal se dominikánem, v jeho bytě se scházeli k diskusím disidenti, kněží, někdejší političtí vězni, intelektuálové a studenti. Julkovi mladí přátelé vzpomínají, že si od něj odnášeli samizdatové publikace, sílu do života, prožitek svobodné diskuse. Příslušníci StB Julia Augustina Vargu sledovali a předvolávali k výslechům, ale s odvážným mužem na vozíku si nevěděli rady. Nebál se jich. Zemřel v roce 1996.“

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz