30. září 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Období improvizace skončilo. Česká filharmonie ohlásila změny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Předvánoční koncerty s Byčkovem. Semjon Byčkov v prosinci uvede skladby Luboše... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předvánoční koncerty s Byčkovem. Semjon Byčkov v prosinci uvede skladby Luboše... | foto: MUSACCHIO & IANNIELLO

Po smrti svého šéfdirigenta byla Česká filharmonie nucena improvizovat v angažmá dirigentů pro koncerty, jež měl vést Jiří Bělohlávek; jméno nového šéfdirigenta Česká filharmonie oznámí těsně před zahájením sezony, nyní zveřejnila některé změny, jež se týkají i repertoáru.

Koncerty Jiřího Bělohlávka převezmou dirigenti Petr Altrichter, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Jiří Rožeň a Semjon Byčkov, několik obměn se týká i sólistů. Zahajovací koncert 122. sezony České filharmonie 19. a 20. října bude v Rudolfinu řídit Jakub Hrůša; v Šostakovičově Koncertu pro housle a orchestr a v Mahlerově Symfonii č. 4 G dur se představí houslista Leonidas Kavakos a sopranistka Marta Reichelová.

První listopadové koncerty (1., 2. a 3. 11.) bude dirigovat Jiří Rožeň, vedle děl Josefa Suka a Leonarda Bernsteina s houslistou Vadimem Gluzmanem zazní (namísto Symfonie č. 5 Bohuslava Martinů) Dvořákova Symfonie č. 5 F dur op. 76.

V předvánočních koncertech řízených Semjonem Byčkovem (20., 21. a 22. 12.) se program mění zásadně: uslyšíme skladby Double pro orchestr Luboše Fišera, Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271 Bohuslava Martinů s Ivem Kalhánkem u klavíru a symfonickou báseň Richarda Strausse Život hrdinův.

Petr Altrichter se ujme taktovky v lednových večerech (10., 11. a 12. 1.). Dvořákův Koncert pro housle a moll op. 53 se sólistou Janem Mráčkem v programu zůstává, původně plánovaný Sukův Epilog zamění Šostakovičova Symfonie č. 10 e moll op. 93. Trojici únorových koncertů (21., 22. a 23. 2) bude dirigovat Tomáš Netopil – kromě Symfonických variací Antonína Dvořáka a Šostakovičova violoncellového koncertu zazní i Enigma, variace na vlastní téma pro orchestr Edwarda Elgara. Sólistkou bude violoncellistka Alisa Weilersteinová.

Březnovou sérii (28., 29. a 30. 3.) se dvěma symfoniemi Martinů a Koncertem pro klavír op. 42 Arnolda Schönberga (u piana Mitsuko Uchida) bude řídit Jakub Hrůša.

Dvořákova Praha – Colection III - Antonín Dvořák: Žalm 149, V přírodě, Othello,...
Leoš Janáček: Její pastorkyňa. Koncertní provedení s Českou filharmonií a...

Bělohlávkovo místo v životě orchestru bylo zásadní

Semjon Byčkov převezme taktovku v červnových koncertech: 20 .6. je na programu Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr (sólista Kirill Gerstein) a Dvořákova Novosvětská.

Podle generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka množství programových změn názorně ilustruje, jak zásadní místo v životě orchestru zaujímal Jiří Bělohlávek. „Zároveň bych však chtěl poděkovat všem osloveným dirigentům, kteří domácí i zahraniční koncerty Jiřího Bělohlávka bez zaváhání převzali, pokud jim to jejich program jen trochu umožňoval. Zastoupeni jsou ti nejlepší čeští dirigenti různých generací, z nichž všichni měli k Jiřímu Bělohlávkovi silný osobní vztah. Dvou abonentních programů se laskavě ujal i Semjon Byčkov, který s Českou filharmonií nahrává symfonie a další díla Petra Iljiče Čajkovského.“

Marta Švagrová
  • 0Diskuse