Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Obraz Josefa Šímy byl na aukci v Praze vydražen za více než 36 milionů korun

Obraz Josefa Šímy s názvem ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Josefa Šímy s názvem ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927... | foto: ČTK

Praha braz Josefa Šímy s názvy ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927 byl dnes vydražen na aukci v Praze za 36,18 milionu korun včetně aukčního poplatku. Zakoupil jej klient na telefonu. Byl tak překonán malířův dosavadní aukční rekord 28,8 milionu korun z podzimu 2016, zároveň jde o nejdražší dílo letošního roku prodané na aukcích v ČR a páté nejdražší v historii. Na aukci společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu se také dražila díla Františka Kupky, Mikuláše Medka, Zdeňka Sýkory nebo Emila Filly.

Vyvolávací cena Šímova obrazu byla 28 milionů korun, klient na telefonu jej zakoupil za 31 milionů bez aukční provize. Novému majiteli je ke kladívkové ceně výše aukčního poplatku účtována strukturovaně: do výše jednoho milionu korun je to 20 procent, do 10 milionů 18 procent a následně nad 10 000 001 korun se přidává poplatek ve výši 16 procent.

Vyvolávací cena Šímova obrazu byla 28 milionů korun, klient na telefonu jej zakoupil za 31 milionů bez aukční provize. K dílům s kladívkovou cenou nad 10 000 001 korun se podle aukčního katalogu přidává poplatek ve výši 16 %.

Na českém aukčním trhu se obraz objevil již před 14 lety, kdy byl vydražen za 6,7 milionu korun. Podle textu v katalogu jde o obraz, ve kterém nastal přerod v Šímově tvorbě a v němž autor nalezl vlastní výtvarný jazyk. Karel Teige ho viděl v jeho pařížském ateliéru jako jeden z prvních a nadšeně o něm psal do časopisu Kmen jako o díle naprosto suverénním a přelomovém. Obraz na rozhraní poetismu a surrealismu byl mnohokrát vystavován, publikován a dlouhá léta byl součástí bruselské soukromé sbírky, poté se dostal do sbírky jednoho z největších českých sběratelů.

Obraz ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ).

Obraz ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ).

Obraz Šíma namaloval v roce 1927, kdy spolu s několika mladými literáty a umělci v Paříži založil skupinu Le Grand Jeu, Vysoká hra. Jejich programové cíle byly v mnohém podobné surrealistickému hnutí a obě skupiny po nějakou dobu pojily přátelské vztahy.

Podle odborníka na trh s uměním Jana Skřivánka tvoří Šímovy obrazy z období skupiny uzavřený soubor. Často se na nich objevují vejce, obří krystaly, ženská torza, pahýly stromů a amorfní temně zelené skvrny. Karel Teige je přirovnával ke grafickým básním.

Na aukci byl dosud prodán také další Šímův obraz Země hvězd z roku 1961 za 3,05 milionu bez provize. Zájemce už také našlo například dílo Emila Filly Zátiší s lahví rumu, rybou a sklenicí z roku 1928 za vyvolávací cenu 2,8 milionu korun bez provize či obraz Františka Kupky Pohyb modré s černým plánem z roku 1927 za 1,95 milionu bez provize. Po telefonu za stejnou cenu koupil klient obraz Toaleta od Jiřího Karse, který měl vyvolávací cenu 340 000 korun.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.