Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Obraz Královna moří od Jana Zrzavého se v aukci prodal za 27 milionů korun

Obraz Jana Zrzavého Královna moří se prodal 10. prosince 2020 na aukci v Praze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Jana Zrzavého Královna moří se prodal 10. prosince 2020 na aukci v Praze... | foto: ČTK

Praha Obraz Jana Zrzavého Královna moří se na čtvrteční aukci v Praze prodal za 22 milionů korun. I s aukční přirážkou cena činí 27,28 milionu korun. Sdělil to Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek. Vyvolávací cena obrazu byla 9,5 milionu korun.

Dílo se stalo druhým nejdražším obrazem autora. Před několika dny se na jiné aukci prodal Zrzavého obraz Fantastická krajina za cenu 28,08 milionu korun včetně aukční přirážky.

Svého autorského aukčního rekordu dnes dosáhl podle pořadatelů architekt Josef Gočár. Jeho kubistická vitrína s hodinami z let 1913 až 1914 se vyvolávala za 750 000 korun a vydražila se za 1,98 milionu korun včetně aukční přirážky. Koláž Jiřího Koláře Pocta Kupkovi byla vydražena za 607 600 korun včetně aukční přirážky.

Zrzavého rozměrná tempera na překližce z konce 40. let nazvaná Královna moří se měla původně jmenovat Zlatá kráska a loď v popředí měla být potažena plátkovým zlatem. Nakonec Zrzavý zlato nahradil zářivě oranžovou barvou. Zatímco ve 20. a 30. letech Zrzavý maloval lodě a bárky kotvící v přístavu, ve 40. letech je začal zobrazovat vytažené na pláž s obřími balvany v okolí. Nejdražší malbou s tímto námětem je příbuzný obraz Bárky na pobřeží, který se před čtyřmi lety prodal na aukci Galerie Kodl za 9,6 milionu korun.

Malíř, grafik, ilustrátor a scénograf Jan Zrzavý je významná postava českého výtvarného umění a představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století.

Novým tuzemským aukčním rekordem se 29. listopadu stal obraz Františka Kupky s názvem Divertimento II., který se na aukci v Praze prodal za 75,2 milionu korun. Včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatí 90,24 milionu korun. Obraz se tak stal i nejdražším Kupkovým dílem. Vyvolávací cena obrazu, který patří podle aukční síně k jednomu z nejvýznamnějších děl jeho abstraktního období 30. let, byla 30 milionů korun.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...