Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

OBRAZEM: Febiofest odstartoval, na zahájení dorazil i Paroubek

Olga Špátová a Fero Fenič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olga Špátová a Fero Fenič. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Slavná německá herečka Hanna Schygullová převzala při zahájení Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest čestnou cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Stalo se tak v multikině Cinestar Anděl před projekcí filmu Reinera Wernera Fassbindera Manželství Marie Braunové z roku 1978. Herecké legendě, která se do mezinárodního diváckého i kritického povědomí zapsala právě rolemi ve Fassbinderových autorských projektech, předal ocenění ministr kultury Václav Riedlbauch.

Herecké legendě, která se do mezinárodního diváckého i kritického povědomí zapsala právě rolemi ve Fassbinderových autorských projektech, předal ocenění ministr kultury Václav Riedlbauch.

Fero Fenič a ministr kultury Václav Riedlbauch předávají Hanně Schygullové čestnou cenu Kristián.

"Je trochu zvláštní být nedávno ještě mladá a najednou dostat cenu za celoživotní dílo. Ale i stará jabloň může mít jablka. Jinými slovy - já ještě nekončím," uvedla Schygullová. Herci jsou podle ní něco jako děti, které si se svými rolemi, které s nimi zrají, hrají po celý život.

Hanna Schygullová.

"Mým cílem jsou teď charakterní postavy, jimiž chci předat to, co jsem prožila a jak jsem vyzrála," dodala herečka. Je jí trochu líto, že na podzim svého života nemůže být se svým objevitelem Fassbinderem, s nímž natočila polovinu z jeho padesáti filmů. S hosty slavnostního zahájení Febiofestu se rozloučila úryvkem z písně Bertolda Brechta.

Fero Fenič.

Zahajovací večer přehlídky, která do 2. dubna v Praze uvede na 438 představeních 184 filmů z 57 zemí, nabídl další tři zahajovací projekce. Americko-německá režisérka Sherry Hormannová osobně představila snímek Květ pouště.

Zachytila v něm osud topmodelky přelomu 80. a 90. let Waris Dirieové, která jako třináctiletá uprchla z rodného Somálska do Londýna a svět upozornila na stále aktuální problém ženské obřízky.

Kaplického Oko nad Prahou o nedokončené Chobotnici
Před projekcí dokumentu Olgy Špátové o architektovi Janu Kaplickém Oko nad Prahou byly předány Ceny Jaromila Jireše. Asociace režisérů a scenáristů jí každoročně odměňuje podporu vzniku a šíření nekomerčních tvůrčích počinů.

Letos ji udělila společnosti La Fabrika Richarda Balouse jakožto donátora multikulturního zařízení a projekcí nekomerčních filmových děl a také uskupení OSA 9. Jde o artová pražská kina Aero, Evald, Mat a Světozor spojená tramvajovou linkou číslo 9.

Eliška Kaplická.

Čtvrtou dnešní zahajovací projekcí byl americko-italský snímek Všichni jsou v pohodě, ve kterém hraje Robert De Niro vedle Drew Barrymoreové, Kate Beckinsaleové a Sama Rockwella. Distribuční společnost Falcon ho do kin uvede od 1. dubna. Už před oficiálním zahájením Febiofestu byla v multikině Cinestar Anděl otevřena výstava fotografií nazvaná Roman Polanski - herec a režisér.

Představuje ho snímky z jeho filmů i samotného natáčení, tedy nejen v roli režiséra, ale i herce. Unikátní kolekce pochází z jeho zdrojů a z archivů jeho přátel včetně Andrzeje Wajdy a dalších filmařů. Zájemci si mohou prohlédnout například fotografie z natáčení filmů Čínská čtvrť, Rosemary má děťátko, Nůž ve vodě, Tess, Pianista i nejnovějšího projektu The Ghost Writer.

Červený koberec před vstupem do multiplexu.

Před sedmi lety byl Polanski hostem Febiofestu a převzal cenu Kristián. Do Prahy výstava přijela z Berlinale, pro které ji připravilo Muzeum kinematografie v Lodži. Polský institut do Prahy přiveze i druhou její část, která obsahuje plakáty.

Zahájení festivalu doprovázela přehlídka šatů z papíru, sponek a plastu
Na zahajovací party v prostorách Rudolfina doprovodila snímek Květ pouště módní přehlídka návrháře Pavla Jevuly, který často pracuje s netradičními materiály. Dříve už vytvořil například byrokratické šaty z kancelářských sponek, technické šaty z plastu či romantické papírové róby ve stylu "haute couture". Při tvorbě modelů ke Květu pouště pracoval s filmovým pásem.

Jiří Paroubek s chotí Petrou.

I letos budou na festivalu soutěžit vybrané debuty či druhé snímky evropských režisérů. Zhodnotí je 33členná laická porota, jejímž čestným předsedou je dirigent Libor Pešek. Festival Febiofest zakončí v Praze 2. dubna americká politická satira Muži, co zírají na kozy, v níž si zahráli George Clooney, Jeff Bridges, Ewan McGregor a Kevin Spacey. Současně budou předány ceny české kritiky Kristián za rok 2009 tvůrcům nejlepšího hraného, dokumentárního a animovaného filmu.

Kristiána za celoživotní přínos světové kinematografii převezme švýcarský herec Bruno Ganz. Během dubna se festival rozjede mimo Prahu a zaplní kina v Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Brně, Olomouci a Ostravě.

Zahajovacím snímkem bude nový projekt Alice Nellis nazvaný Mamas&Papas. Samostatně se Febiofest uskuteční v osmi slovenských městech.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...