20. července 2018 17:11 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Obscénní, deviantní, rasistická. Slováci se vzepřeli výstavě Františka Ringo Čecha

František Ringo Čech představuje jedno ze svých děl. Snímek pochází z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Ringo Čech představuje jedno ze svých děl. Snímek pochází z roku 2007. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Výstava „naivních obrazů“ Františka Ringo Čecha s názvem Ringo ever, Rembrandt never, která je od začátku června k vidění v Galerii P. M. Bohúňa ve slovenském Liptovském Mikuláši, vyvolala nevoli místních zaměstnanců. Čechovo dílo má podle nich nevalnou kvalitu a navíc je „obscénní, deviantní a rasistické“.

Názor zaměstnanců formulovala výtvarnice a restaurátorka Erika Benická v dopise zaslaném zřizovateli galerie, vedení města a médiím. „Svým jménem i jménem odborných zaměstnanců galerie se tímto veřejně distancujeme od této výstavy. Domníváme se, že prezentovaná tvorba F. R. Čecha neodpovídá kritériím výtvarného umění, je společensky dehonestující, a proto nepatří do kulturní instituce,” stojí v něm.

Čechova tvorba se podle zaměstnanců galerie nejhrubší formou vysmívá kulturním a etickým principům, které jsou jim vlastní. Jeho styl navíc považují za nevyvinutý, jednotvárný a kýčovitý. Organizátor výstavy, kurátor Peter Cabadaj, byl ale dle svých slov na kritiku připraven. „Ringo vždy na margo kritiky uznal, že se  že se ve svém úsudku nemýlí. Dokonce mohou mít pravdu. Ale on na to s..e,“ řekl serveru iDnes.cz.

Nazí mimozemšťané a odhalené děti

Terčem nelibosti je výstava skýtající 84 děl, na nichž se objevují mimo jiné odhalená dětská těla zobrazená v sexuálním kontextu či nazí mimozemšťané připomínající postavičku E. T. Fotografie z výstavy lze najít na stránkách slovenského deníku SME.

Zrušení výstavy se ale podle všeho zatím nechystá. Ředitelka galerie Alena Chebeňová označila Čecha za etablovaného tvůrce, jehož práce má v galerii své místo, a poukázala na to, že výstava podle ní slaví velký úspěch. Zástupce šéfredktora slovenského Denníku N vidí v tomto přístupu další z důkazů nekompetentnosti vedení galerie, která se podle něj projevila již při nedávné kauze zabavení obrazů se signaturou Rudolfa Fily, u nichž vzniklo podezření, že se jedná o falzifikáty.

19.července 2018 v 15:46, příspěvek archivován: 20.července 2018 v 17:10

“Liberálové” se postarali Ringovi o skvělou reklamu! Jejich argumenty mi trochu připomínají pověstné “Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické” https://t.co/uqYijgMBeC

Na situaci reagoval i mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. Kritiku označil za „výbornou reklamu“ a názor zaměstnanců připodobnil k prohlášení Gustáva Husáka “Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické”.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.