25. září 2012 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Od kozla Bobeše po Aloise Nebela. Brno ovládly komiksy

Z výstavy Signály z neznáma - Český komiks 1922-2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy Signály z neznáma - Český komiks 1922-2012 | foto: ČTK

BRNO Devadesátiletou historií českého komiksu provede návštěvníky nová výstava Signály z neznáma v Domě umění města Brna.

Ve výstavních síních nechybí žádná z ikon žánru - od Rychlých šípů a Čtyřlístku přes vnadné krasavice z pera Káji Saudka až k železničáři Aloisi Nebelovi. "Klíčové věci se nám podařilo získat v originálech," řekl novinářům za autory výstavy Tomáš Prokůpek.

Zvířátka i pionýři

Brněnská výstava je rozdělena tematicky do několika oddílů. Jedna část například shrnuje komiksy o chlapeckých klubech skautů či pionýrů, další je věnována zvířecím postavám, fenoménu Káji Saudka nebo vědeckofantastickému a dobrodružnému žánru. Tématem výstavy jsou také přesahy komiksu do světa divadla, filmu, reklamy a propagandy.

Postoj společnosti ke komiksu se podle kurátorů v posledních letech změnil k lepšímu. Tvůrci už nemusejí lidem dokazovat, že komiks je svébytný žánr, který je schopný nést jakýkoliv příběh a zaslouží si uznání i pozornost odborníků. "Nyní mají lidé poprvé možnost vidět český komiks v celé devadesátileté tradici tak, jak procházel svými vzlety a pády v dějinách 20. století," uvedl další z kurátorů Pavel Kořínek.

Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska

Jako počáteční hranici výstavní chronologie stanovili autoři rok 1922, kdy začala vycházet série Josefa Lady nazvaná Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše. Z "otců zakladatelů" dostal velký prostor také Ondřej Sekora, který vytvořil nejen Ferdu Mravence, ale i další a ve své době populární postavy.

Rychlé šípy na výstavě Signály z neznáma - Český komiks 1922-2012

Rychlé šípy na výstavě Signály z neznáma - Český komiks 1922-2012

"Ve 20. a 30. letech byl český komiks zcela srovnatelný s tím, co se dělo ve zbytku Evropy, například ve Francii nebo Itálii," uvedl Kořínek. Svobodný rozvoj žánru ale narušila období protektorátu a komunistické totality, kdy český komiks brzdily omezené publikační možnosti a cenzurní zásahy, navíc chyběl kontakt s cizinou.

Na expozici se podílelo pražské centrum DOX a Východočeská galerie v Pardubicích. Její premiérové brněnské uvedení potrvá do 13. ledna.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?