11. září 2010 11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Od narození královny detektivek Agathy Christie uplyne 120 let

Agatha Christie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agatha Christie | foto: ČTK

PRAHA Fanoušci britské legendární spisovatelky detektivních příběhů Agathy Christie se mohou těšit. V souvislosti se 120. výročím narození autorky, které nastane 15. září, chce Společnost Agathy Christie zmapovat kompletní českou produkci včetně předválečných vydání knih a povídek vydávaných v časopisech.

V prodeji knih ji předstihl jen Shakespeare

Anglická spisovatelka Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rozená Millerová, známá jako Agatha Christie, se narodila 15. září roku 1890 ve městě Torquay ve Velké Británii. Autorka velmi oblíbených kriminálních a detektivních příběhů je podepsána pod 80 detektivními románovými a povídkovými soubory, 15 divadelními hrami a kromě toho také pod šesti romantickými romány, které však publikovala pod pseudonymem Mary Westmacott.

Spisovatelka zrodila ve svých románech dnes již legendární postavy soukromého detektiva Hercula Poirota nebo slečny Jane Marplové - všetečné stařenky se zájmem o řešení detektivních příběhů.

Agatha Christie je světově nejznámější spisovatelkou všech dob. V počtu prodaných knih ji předstihuje jen William Shakespeare. Spisovatelka zemřela 12. ledna roku 1976 ve Wallingfordu ve Velké Británii.

V souvislosti s výročím narození autorky kromě rozšíření obsahu webových stránek www.agatha.cz o řadu detailních informací o slavné spisovatelce, společnost připravila ve spolupráci s Muzeem policie České republiky v Praze výstavu. Pro veřejnost je zpřístupněna již od 7. září. 

V den autorčiných narozenin, tedy 15. září, v muzeu proběhne prezentace audioknih spisovatelky z produkce vydavatelství Tympanum. Účast přislíbili režisérka Vraždy podle abecedy Hana Kofránková a interpret nahrávky Aleš Procházka. Výstava skončí symbolicky 14. října v den jmenin Agathy.

V Brně se v den výročí narození spisovatelky uskuteční diskuze v prostorách Knihkupectví Barvič a Novotný. Besedy se zúčastní zakladatel Společnosti Agathy Christie, Jan Čermák, a místopředsedové Pavla Fuksová a Juan Zamora. Setkáním bude provázet Eva Šlapanská. Na besedu navazuje představení Past na myši v Mahenově divadle.

U zrodu Společnosti Agathy Christie stála rodina spisovatelky 

Společnost Agathy Christie vznikla v červenci 1997 jako česká pobočka londýnské Agatha Christie Society, v jejímž čele stály takové osobnosti jako dcera spisovatelky Rosalind Hicks, spisovatelčin vnuk Mathew Prichard, zatím poslední představitel Hercula Poirota ve filmu David Suchet, či H. R. F. Keating, významný autor detektivek.

Britská společnost byla na určitý čas zrušena, ale její česká pobočka fungovala dál - v jednu chvíli jako jediná svého druhu na světě.

hsHelena Stinglová

Najdete na Lidovky.cz