26. ledna 2012 14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Odbory: Státní opera fungovala lépe než pařížská

Tři Pintové. Nová inscenace na repertoáru Státní opery Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tři Pintové. Nová inscenace na repertoáru Státní opery Praha. | foto: SOP

PRAHA Státní opera Praha, která je od 1. ledna součástí Národního divadla, dosáhla loni podle odborů výrazně nadstandardních hospodářských výsledků. Instituce si na sebe vydělala ve větší míře, než je tomu v případě světových operních domů.

Státní opera Praha dosáhla loni soběstačnosti ve výši 51 procent. V roce 2011 činily příjmy 126,3 milionu korun, navýšený příspěvek ministerstva kultury 120,7 milionu korun. Vyplývá to z údajů poskytnutých představiteli odborové organizace Státní opery Miroslavem Svobodou a Petrem Pergelem.

Odborníci uvádějí, že v operním světě se soběstačnost oper 25 procent už považuje za úspěch. Například předloni, kdy se soběstačnost SOP pohybovala kolem 45 procent, zaznamenali v pařížské Opéra National 42 procent, londýnské Royal Opera House 39 procent, v Opeře Národního divadla Praha 35 procent, ve Staatsoper Berlin 26,8 procenta, ve varšavské Opera Narodowa 25 procent a v Opeře Slovenského národního divadla 20,6 procenta.

Čí je to zásluha?

Výsledek hospodaření Státní opery za rok 2011 je podle odborářů výsledkem úsporné politiky nastavená bývalým pověřeným šéfem SOP Radimem Dolanským. Ředitel Národního divadla Ondřej Černý, který v březnu Dolanského po jeho odvolání tehdejším ministrem Jiřím Besserem vystřídal, naopak považuje úspěšné hospodaření za důsledek svého působení v SOP. "Výborné ekonomické výsledky Státní opery v roce 2011 svědčí o tom, že se mi ve funkci pověřeného ředitele podařilo tuto instituci rozpočtově stabilizovat a zastavit její finanční propad," uvedl Černý.

Odboráři, kteří nesouhlasí s transformací pražské operní scény, tvrdí, že pravidla úsporné politiky se dodržovala pouze v první polovině minulého roku. Kladný hospodářský výsledek SOP prý navíc snížilo začlenění několik milionů z nákladů Národního divadla, které spadaly už do roku 2012. Jednalo se například o platby za dekorace, kostýmy a honoráře opery Tři Pintové, která měla předpremiéru loni 22. prosince a premiéru 12. ledna, dekorace a kostýmy baletu Don Quijote s chystanou premiérou 16. února a část záloh na honoráře oper Sedlák kavalír a Komedianti, které diváci poprvé uvidí 14. června.

Odboráři také upozorňují na fakt, že na místo slibovaných finančních úspor přináší transformace SOP a ND náklady. Náměstek ministryně kultury Radek Zdráhal totiž uvedl, že ministerstvo na transformaci poskytne 165 milionů korun. "První fáze transformace si vyžádá navýšení prostředků z rozpočtu ministerstva, projeví se i snaha o navýšení platů," připustila i ministryně Alena Hanáková.

ČTK