Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Operní hvězda Chvorostovskij dnes zahájí festival v Krumlově

Ruský barytonista Dmitrij Chvorostovskij | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský barytonista Dmitrij Chvorostovskij | foto: ČTK

ČESKÝ KRUMLOV Čtrnáct árií a neapolských písní zazpívá dnes na úvod Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově proslulý ruský barytonista Dmitrij Chvorostovskij.

Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu řízeného americkým dirigentem Constantinem Orbelianem představí Dmitrij Chvorostovskij výběr ze svého operního repertoáru, jako jsou například árie z oper George Bizeta a Petra Iljiče Čajkovského. Chybět nebudou dvě árie z oper Trubadúr a Rigoletto z pera jeho velkého oblíbence Guiseppa Verdiho.

Dmitrij Chvorostovskij

Chvorostovskij pravidelně účinkuje ve vyhlášených operních domech a na významných světových festivalech. Rovněž je vyhledávaným recitálovým pěvcem vystupujícím po celém světě. V Moskvě pořádá vlastní cyklus koncertů Chvorostovskij and Friends, kam pozval například Renée Flemingovou. V roce 2005 podnikl na pozvání tehdejšího prezidenta Vladimíra Putina historické turné po ruských městech, aby připomněl oběti druhé světové války. Nedávno dokončil nahrávky ruské liturgické a lidové hudby.

"Je to génius ve světě opery, líbil se mi už v mládí. Patří mezi takové mistry, jakými byli Mozart, Wagner nebo Čajkovskij," řekl dnes novinářům Chvorostovskij po příletu do Prahy, kde se setkal s manželkou a dvěma dětmi.

Patnáct let čekání na Rigoletta

Z Verdiho repertoáru v Českém Krumlově Chvorostovskij zazpívá árie Tutto e deserto...Il balen del suo sorriso z opery Trubadúr a Cortigiani vil razza dannata z Rigoletta. "Trvalo patnáct let, než jsem se dostal k roli Rigoletta, ale celou dobu jsme na ni myslel. Pro barytonistu je to jedna z nejnáročnějších rolí," uvedl šedovlasý Chvorostovskij.

Program jeho koncertu je prý postaven tak, aby zaujal milovníky náročných árií i lehčích neapolských písní. "Snad počasí umožní návštěvníkům koncertu počkat až do konce," podotkl ke své premiéře pod širým nebem v Českém Krumlově.

Rodák ze sibiřského Krasnojarska, který v polovině října oslaví padesátku, v České republice vystoupí počtvrté. Poprvé zde zazpíval v roce 2000 v tehdejší Státní opeře Praha v roli Evžena Oněgina. Naposledy se tuzemským posluchačům představil před dvěma lety ve vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina na festivalu Dvořákova Praha, kdy jeho písňový recitál doprovodil mezinárodně uznávaný litevský klavírista Ivari Ilja. "Dlouhá historie vztahů mezi Rusy a Čechy měla během let výkyvy nahoru a dolů, vztahy v kultuře však vždy byly víceméně dobré," konstatoval usměvavý pěvec. Prahu označuje za jedno z nejkrásnějších měst na světě. "Zpíval jsem v Praze třikrát, pokaždé v jiném sále, ale vždy byla dobrá akustika a příjemné obecenstvo," podotkl.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Jaroslav Foldyna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Jaroslav Foldyna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Jaroslav Foldyna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.