Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Opomíjí hrůzy otroctví.‘ HBO vrátila Jih proti Severu do nabídky s varováním a vysvětlujícími videy

Scarlett O´Harrová (Vivien Leighová) a její nerozlučná přítelkyně Mammy (Hattie... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Scarlett O´Harrová (Vivien Leighová) a její nerozlučná přítelkyně Mammy (Hattie... | foto: Warner Bros.

LOS ANGELES Před dvěma týdny stáhla americká televize HBO z nabídky historický velkofilm Jih proti Severu (Gone With the Wind) z roku 1939. Ten je nyní zpět, ale televize ho doplnila varováním a dvěma videy. Vysvětlují historický kontext snímku i otroctví jako takového.

Jih proti Severu se vrátil na americkou službu HBO Max s upozorněním, že zcela „opomíjí hrůzy otroctví“. Osmi Oscary oceněný snímek televize ze své nabídky odstranila počátkem června na vlně protestů hnutí Black Lives Matter (Na životech černých záleží). 

Scarlett O´Harrová (Vivien Leighová) podléhá svodům Rhetta Butlera (Clark...
Scarlett O´Harrová (Vivien Leighová) a její nerozlučná přítelkyně Mammy (Hattie...

„Je to film, který když zrovna neopomíjí hrůzy otroctví, tak zobrazuje některé z nejbolestivějších stereotypů o lidech tmavé barvy pleti,“ prohlásil v názorovém článku v Los Angeles Times John Ridley, scenárista oscarového filmu 12 let v řetězech z roku 2013. Ridley jako vůbec první přišel s požadavkem, aby film zmizel z vysílání. 

Televize HBO na článek odpověděla kladně a Jih proti Severu po nějaké době stáhla. „ Jih proti Severu je produktem své doby a zobrazuje některé etnické a rasové předsudky, které tehdy bohužel byly běžnou součástí americké společnosti. Byly špatné tehdy a jsou samozřejmě špatné i dnes. Myslíme, že nechat tento titul bez vysvětlení a komentáře by bylo nezodpovědné,“ napsala mimo jiné v oficiálním prohlášení.

Film je po dvou týdnech v nabídce zpět a doprovází ho dvě videa. První z nich uvádí afroamerická profesorka filmových věd Jacqueline Stewartová. Jde o rozbor historie a kontextu. Stewartová připouští, že Jih proti Severu je jedním z nejoblíbenějších filmů historie, ale upozorňuje, že byl kontroverzní již při své premiéře v roce 1939. Říká, že předválečný Jih je ve filmu zobrazen jako místo plné půvabu a krásy, nikoliv brutality otroctví, na kterém byl ale postaven. 

Druhé video je záznamem panelové diskuze o komplikovaném dědictví Jihu proti Severu. Ta proběhla v roce 2018 na filmovém festivalu TCM Classic Film v Hollywoodu. 

Snímek Jih proti Severu natočil v roce 1939 režisér Victor Fleming. Příběh se odehrává okolo milostného vztahu neodolatelné Scarlett O’Harové (Vivien Leighová) a světáka Rhetta Butlera (Clark Gable) na pozadí americké občanské války Jihu proti Severu a následujících let obnovy. Otroctví jakožto jeden z velmi výrazných znaků předválečného Jihu, hraje ve filmu velkou roli. 

I přes všechnu kritiku snímek nepochybně změnil nahlížení publika na Afroameričany - Hattie McDanielová, která si zahrála všetečnou služku Mammy, byla prvním Afroameričanem v historii, jenž obdržel Oscara. Vydláždila tak cestu mnohým dalším.

Sluší se připomenout, že i přes tento fakt nebylo McDanielové kvůli barvě pleti dovoleno zúčastnit se oslavné večere po předávání Oscarů. I při samotném ceremoniálu musela sedět úplně vzadu v sále, daleko od svých hereckých kolegů.

Mluvčí společnosti HBO pro Českou republiku Pavla Brožková serveru Lidovky.cz počátkem června potvrdila, že film nebude v tuzemsku k vidění na televizním kanálu HBO, ale ani na streamovací službě HBO Go. Služba HBO Max v České republice zatím nefunguje. 

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ SAP ABAP

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč