28. února 2008 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Oscara má, na Lvy se jí nechce

Markéta Irglová a Glen Hansard při vystoupení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Irglová a Glen Hansard při vystoupení. | foto: ČTK

PRAHA Ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler pozval čerstvé držitele Oscara Markétu Irglovou a Glena Hansarda jako čestné hosty na předávání Českých lvů. Hudebníci ale do Česka nespěchají.

Necelý týden po předávání Oscarů se budou v pražské Lucerně udílet domácí výroční filmové ceny. „Oficiálně jsme Markétu Irglovou a Glena Hansarda pozvali. Nabídli jsme letenku, taxi, ubytování a příslib, že pro ně uděláme první poslední. Naše nabídka ale zůstala bez odezvy,“ uvedl včera Petr Vachler, ředitel ČFTA, která České lvy udílí a pořádá.

 Otec Markéty Irglové Marek Irgl včera řekl, že držitelka Oscara zatím zůstává v USA a účast na Českých lvech je podle něj „takřka vyloučená“. Jako náhradu za sebe Irglová svým fanouškům poslala alespoň slavnou sošku. „Nás to skutečně mrzí, že to nedokážeme zorganizovat, ale skutečně bohužel je těch nasmlouvaných povinností už tolik, že to nejde udělat,“ uvedl Marek Irgl. „Od chvíle, kdy se spustilo to oscarové šílenství, žádné plány nefungují,“ dodal.


Klaus gratulaci neposlal. Proč?

Zpěvačka Markéta Irglová, která dostala Oscara za nejlepší filmovou píseň, se dosud nedočkala gratulace od prezidenta Václava Klause.

 Irglová přitom s hudebníkem Glenem Hansardem v amerických Oscarech bodovali už v noci na pondělí.

Spekuluje se přitom, že Irglová se gratulace ani nedočká. Minulý rok se totiž v rozhovoru pro deník Právo pustila do Klause kvůli jeho názoru na globální oteplování. „Stydím se za našeho prezidenta, který se k ekologickým problémům vyjadřuje arogantně. Nedokážu pochopit, že prezident může zpochybňovat něco, co je vědecky podložené,“ řekla Irglová.
 Klaus spekulaci odmítl s tím, že by gratulaci zadržoval jen proto, že ho Irglová kritizovala. „Ještě jsem jí nepřál, teď jsem odjížděl,“ řekl Klaus deníku MF Dnes v pondělí na autogramiádě své knihy na Václavském náměstí.

 Prezidentská kancelář zatím o Klausově gratulaci Irglové nic neví. Klausův mluvčí Petr Hájek byl stručný. „Mám dovolenou, Zavolejte Ladislavu Jaklovi,“ Ani Klausův tajemník Ladislav Jakl nevěděl, kdy prezident gratulaci Irglové zašle. „Je mi líto ale o žádné gratulaci nic nevím, od pondělka jsem nebyl v úřadu,“ řekl Jakl.

 Klause tak „předběhla“ irská prezidentka Mary McAleeseová. Ta svou gratulaci Hansardovi nezdržovala a poslala ji hned v den, kdy společně s Irglovou v losangeleském Kodak Theatre svého Oscara převzali. „Rok 2008 byl ohromě úspěšný pro irskou kinematografii. Oscar je jen dalším důkazem nevyčerpatelných zásob kreativity a talentu, kterými je tato země požehnána,“ píše McAleeseová.O účast Irglové s Hansardem usilovali také organizátoři výročních cen Akademie populární hudby Anděl Allianz. Ti už před oscarovým ceremoniálem dostali informaci, že pokud dvojice uspěje, čeká ji několikatýdenní turné po USA. Markéta Irglová je nominovaná v kategorii Objev roku, pakliže by cenu dostala, nebude ji moci převzít.

Amerika stále žasne
Kdy a při jaké příležitosti uvidíme oscarovou dvojici v České republice, je zatím ve hvězdách. Užít si je můžeme jen prostřednictvím filmu Once, který se už devatenáct týdnů promítá v českých kinech a zatím ho vidělo zhruba osmdesát tisíc diváků. Ode dneška je také na pultech DVD s filmem Once, distributor jeho uvedení na trh uspíšil o týden právě kvůli cenám Americké filmové akademie.

 Úspěšný pár si zatím užívá svou slávu v USA, kde také na festivalu Sundance jejich cesta za Oscarem začala. Markéta, která právě dnes slaví své dvacáté narozeniny, a o sedmnáct let starší Glen si získali americké publikum svým skromným vystupováním, které si udrželi i během oscarového ceremoniálu. Fanoušci si cení, že zůstali sami sebou a neomámil je lesk a luxus, který Oscary doprovází. „Film Once je tak autentický,“ vyznal se podle článku v deníku New York Times jeden z fanoušků, které dvojice potkala v předvečer předávání Oscarů na Sunset Boulevardu.

 Tentýž den se také Irglová s Hansardem setkali se zpěvačkou Melissou Etheridgeovou, která cenu Americké filmové akademie získala loni za píseň k dokumentu Nepříjemná pravda. „Mohla bych si potřást rukou, která držela Oscara?“ ptala se tehdy Markéta. Za pár hodin už držela v rukou svou vlastní trofej.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!