Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Nechci obtěžovat‘. Pohřeb legendárního skladatele Morriconeho proběhl v tichosti, jak si přál

Poslední pozdrav pro skladatele Ennia Morriconeho na utkání italské fotbalové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední pozdrav pro skladatele Ennia Morriconeho na utkání italské fotbalové... | foto: Reuters

Řím  V tichosti a jen za přítomnosti rodiny byl v úterý na předměstí Říma pohřben italský hudební skladatel Ennio Morricone, mnohými považovaný za jednu z největších osobností filmové hudby. Soukromý pohřeb si skladatel přál v nekrologu, který si sám sepsal krátce před smrtí. O pohřbu Morriconeho, který zemřel v noci na pondělí ve věku 91 letech v Římě, informovala v úterý večer některá italská média.

„Já, Ennio Morricone, jsem zemřel. Oznamuji svou smrt všem svým přátelům, kteří mi vždy byli nablízku, i těm, které jsem nějakou dobu neviděl. Je těžké je všechny jmenovat,“ napsal Morricone v nekrologu. „Je jediný důvod, proč jsem se rozhodl s vámi všemi rozloučit tímto způsobem a proč jsem se rozhodl pro soukromý pohřeb: Nechci obtěžovat,“ dodal.

Podle deníku Il Messaggero byl za přítomnosti své manželky, dětí a vnoučat Morricone pohřben v úterý v 10:00 na hřbitově Laurentino na okraji Říma. Slavnostní rozloučení se konalo rovněž v soukromí v pondělí v 19:00 v kapli římské nemocnice, kde skladatel zemřel, napsal Il Messaggero. Podle některých zdrojů tam zazněla i hudba, kterou Morricone složil ke slavnému snímku Mise (1986).

Památku maestra Ennia Morriconeho uctili i během zápasu italské fotbalové ligy...
Ennio Morricone získal cenu za hudbu k filmu Osm Hrozných.

V pondělí vyjadřovali hlubokou lítost nad úmrtním oblíbeného skladatele mnozí umělci i politici. Vzpomínku mu věnovala i milánská opera La Scala, která v pondělí po čtyřměsíční přestávce vynucené koronavirem obnovila koncertní činnost i Morriconeho skladbami z filmu Bio Ráj (Nuovo Cinema Paradiso).

V Římě na zesnulého skladatele vzpomínají také tvůrci graffitti - v úterý se ve čtvrti Trastevere, nedaleko domu, v němž Morricone vyrostl, objevil jeho portrét se svatozáří a soškou Oscara, kterou dostal v roce 2007 za celoživotní dílo a v roce 2016 za hudbu ke snímku Quentina Tarantina Osm hrozných.

V úterý agentura ANSA s odvoláním na římskou radnici informovala, že v metru italského hlavního města bude celý jeden den znít Morriconeho hudba. Datum zatím není stanoveno.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!