9. února 2017 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Osudy kladenské rodiny Wittgensteinů odlehčeně přibližuje kniha Ladislava Čumby

Ladislav Čumba - Wittgensteinova kniha faktů. Nakladatelství Argo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Čumba - Wittgensteinova kniha faktů. Nakladatelství Argo. | foto: Argo

Wittigensteinova kniha faktů, tak zní název životopisu slavných kladenských rodáků, který vychází u nakladatelství Argo. Co člen rodiny, to významná osoba, která nechala nesmazatelnou stopu v chodu dějin. Životopis je napsaný čtivou beletristickou formou s vtipem a lehkostí.

Ludwig Wittgenstein byl nejvlivnějším učitelem filozofie na univerzitě v Cambridgi 20. století. Jeho otec Karl byl nejúspěšnějším kapitalistou Rakouska-Uherska, který jako první pochopil rozdíl mezi monopolem a konkurenčním prostředím a na tomto rozdílu ve správný čas a ve správném oboru neuvěřitelně zbohatl. Podobu jeho ženy Poldi si někteří občané Kladna ještě uchovávají v paměti. Předání ocelářského holdingu dědicům v letech před první světovou válkou neproběhlo hladce. Ludwig, jedno z jejich dětí, majetek převzít odmítl. Tento syn dal přednost dráze učitele. Dodnes se prakticky neví, je to, co se s řečeným kapitálem stalo a jaký byl vztah mezi těmito penězi a dějinami filozofie 20. století. Zkrátka a dobře osudy, které by i hollywoodský film těžko zachytil tak barvitě, jaká byla sama skutečnost.

Ladislav Čumba - Wittgensteinova kniha faktů. Nakladatelství Argo.

Ladislav Čumba - Wittgensteinova kniha faktů. Nakladatelství Argo.

Ladislav Čumba

Wittgensteinova kniha faktů

Nakladatelství Argo

368 stránek, brožovaná

Již vyšlo 30. ledna

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!