23. října 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Otec André se na prknech Divadla Rokoko musí poprat s Alzheimerovou chorobou

Divadlo Rokoko - Inscenace Otec (kostýmová zkouška). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadlo Rokoko - Inscenace Otec (kostýmová zkouška). | foto: Divadlo Rokoko

PRAHA Herec Jan Vlasák zkouší v Divadle Rokoko pod režisérským vedením Petra Svojtky novou inscenaci Otec, ve které ztvární hlavní roli. Jak se André vyrovná se změnami, které s sebou přináší Azheimerova choroba? Jaký postoj zaujmou jeho nejbližší a pomohou mu v tomto těžkém období? Poprvé diváci inscenaci Otec uvidí 4. a 6. listopadu v Divadle Rokoko.

V nově připravované hře současného francouzského dramatika Floriana Zellera Otec ztvární herec Jan Vlasák hlavní roli Andrého, muže, který trpí Alzheimerovou chorobou. André kvůli nemoci není schopen vést normální život, jeho svět je stále zmatenější. Pletou se mu lidé, místa, časy, žije v jakémsi bezčasí. „V téhle hře se snoubí komično s velkým smutkem. Některé situace, které autor napsal, působí na první pohled až tragicky, ale když se na ně podíváte s odstupem, mohou vás i trochu pobavit,“ přibližuje inscenaci Jan Vlasák a dodává: „Postava Andrého, kterou hraji, se snaží neustále bojovat s touhle nepříznivou diagnózou s neveselým výhledem do budoucna, i když jeho boj je marný.“

Divadlo Rokoko - Inscenace Otec (kostýmová zkouška).
Divadlo Rokoko - Inscenace Otec (kostýmová zkouška).

Protože inscenace zachycuje průběh Alzheimerovy choroby, kterou provází i ztráta orientace v čase, pohrál si autor také s časovou posloupností celé inscenace. „Lidé s touto chorobou tápou, publikum by mělo tápat společně s Andrém. Myslím si, že divadlo dokáže velmi dobře na diváky přenést ten pocit, že se ztratili v čase a snaží se najít cestu zpět,“ dodává Jan Vlasák.

Autor inscenace hru napsal tak, že divák uvidí svět kolem sebe očima nemocného Andrého. Zjistí také, že tato choroba má i nepřímý vliv na nejbližší pacientů. Ti často řeší zásadní životní dilema, jak pečovat o své rodiče a zároveň nerezignovat na svůj vlastní život.

Florian Zeller
Otec
Režie: Petr Svojtka
Dramaturgie: Jiří Janků
Překlad: Michal Zahálka
Scéna: Ondřej Nekvasil, Zuzana Ježková
Kostýmy: Zuzana Ježková
Hrají: Jan Vlasák, Veronika Gajerová, Aleš Procházka, Tereza Vítů, Zdeněk Vencl, Lenka Zbranková
Premiéry 4. 11. a 6. 11. 2017 v Divadle Rokoko

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz