Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Oživování ‚mrtvých‘ účtů. Hackeři systematicky okrádají bývalé uživatele Netflixu

Netflix (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netflix (ilustrační). | foto: Reuters

LOS ANGELES Vynalézaví hackeři dokáží nabourat účty uživatelů a znovu je obnovit. Díky tomu, že služby uchovávají údaje o platebních kartách, není to v podstatě nic složitého. Podle dostupných informací byly takto v posledních několika měsících ukradeny tisícovky účtů.

Reaktivace „mrtvých“ účtů. Tak se dá nazvat praktika, díky které si hackeři přijdou na peníze. Nejdříve se dostanou na již nepoužívaný účet někoho, kdo měl v minulosti jednu ze služeb předplacenou. Poté obnoví předplatné (obyčejně jeho nejdražší verzi a na delší časový úsek, je-li to možné) díky údajům z platební karty, které služby uchovávají po dobu až 10 měsíců, pokud uživatel neoznačí možnost, že si tak učinit nepřeje. 

Snímek Irčan (2019). Režie: Martin Scorsese.
Snímek Irčan (2019). Režie: Martin Scorsese.

Pak hacker jen změní přístupové údaje, emailovou adresu a má hotovo, zboží je připraveno k prodeji. Na takzvaném darknetu se účty prodávají za zlomek ceny samotného předplatného.

Emiliy Keenová z Oxfordu zrušila své předplatné Netflixu v dubnu letošního roku. V září ji přišlo vyúčtování na 12 liber. „Snažila jsem se přihlásit, ale psalo mi to, že služba můj email nebo heslo nepoznává,“sdělila pro rozhlasovou stanici Radio 4. „Ukázalo se, že zloději změnili moje přístupové údaje a přihlásili mě k té nejdražší variantě předplatného,“ dodala. Takových případů je celá řada.


Ceny aktivovaných účtů na černém trhu se opravdu pohybují za zlomkové částky už od 3 liber (zhruba 90 korun českých). Původně se je zloději rozhodli prodávat i viditelnější cestou například přes světový aukční portál Ebay. Firma proti nim ale podle svých slov již zakročila.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...