Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Oživování ‚mrtvých‘ účtů. Hackeři systematicky okrádají bývalé uživatele Netflixu

Netflix (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netflix (ilustrační). | foto: Reuters

LOS ANGELES Vynalézaví hackeři dokáží nabourat účty uživatelů a znovu je obnovit. Díky tomu, že služby uchovávají údaje o platebních kartách, není to v podstatě nic složitého. Podle dostupných informací byly takto v posledních několika měsících ukradeny tisícovky účtů.

Reaktivace „mrtvých“ účtů. Tak se dá nazvat praktika, díky které si hackeři přijdou na peníze. Nejdříve se dostanou na již nepoužívaný účet někoho, kdo měl v minulosti jednu ze služeb předplacenou. Poté obnoví předplatné (obyčejně jeho nejdražší verzi a na delší časový úsek, je-li to možné) díky údajům z platební karty, které služby uchovávají po dobu až 10 měsíců, pokud uživatel neoznačí možnost, že si tak učinit nepřeje. 

Snímek Irčan (2019). Režie: Martin Scorsese.
Snímek Irčan (2019). Režie: Martin Scorsese.

Pak hacker jen změní přístupové údaje, emailovou adresu a má hotovo, zboží je připraveno k prodeji. Na takzvaném darknetu se účty prodávají za zlomek ceny samotného předplatného.

Emiliy Keenová z Oxfordu zrušila své předplatné Netflixu v dubnu letošního roku. V září ji přišlo vyúčtování na 12 liber. „Snažila jsem se přihlásit, ale psalo mi to, že služba můj email nebo heslo nepoznává,“sdělila pro rozhlasovou stanici Radio 4. „Ukázalo se, že zloději změnili moje přístupové údaje a přihlásili mě k té nejdražší variantě předplatného,“ dodala. Takových případů je celá řada.


Ceny aktivovaných účtů na černém trhu se opravdu pohybují za zlomkové částky už od 3 liber (zhruba 90 korun českých). Původně se je zloději rozhodli prodávat i viditelnější cestou například přes světový aukční portál Ebay. Firma proti nim ale podle svých slov již zakročila.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!