30. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Palach diváky netáhne. Sedláčkův film nestačil na horor a animované pohádky

Mladý studentík se střetává s krutou realitou. Snímek Jan Palach (2018). Režie:... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladý studentík se střetává s krutou realitou. Snímek Jan Palach (2018). Režie:... | foto: CinemArt - Cudlín

PRAHA Historické drama Jan Palach skončilo po svém uvedení v kinech až na čtvrtém místě v žebříčku návštěvnosti. Snímek, který posbíral vesměs kladné recenze, vidělo v kinech o prvním víkendu jen o něco více než 13 tisíc diváků.

Příběh jedné z nejznámějších osob české historie vidělo v kinech 13,2 tisíce diváků. Jan Palach tak svůj start v kinech nezahájil úplně šťastně, protože ho o prvním víkendu, kdy je zpravidla návštěvnost nově uvedeného snímku největší, předběhly hned tři filmy. Tabulku vede animovaná pixarovka Úžasňákovi 2 (29,2 tisíce diváků). Superhrdinská rodinka má za sebou navíc již čtvrtý týden v kinech a stále se drží na přední příčce. 

Druhé místo obsadila další animovaná komedie Hotel Transylvanie 3: Příšerózní dovolená s 20,8 tisíci diváky (7. týden v kinech). Třetí je pak horor Slender Man, kterému nakonec neuškodily ani špatné recenze. Přízračný dlouhán bez obličeje oslovil 16,7 tisíce diváků.

Palach se svou milou Helenkou. Snímek Jan Palach (2018). Režie: Robert Sedláček.
Jen oheň dokázal národ probudit. Snímek Jan Palach (2018). Režie: Robert...

Je ale nutné zmínit, že Jan Palach šel do kin v den výročí okupace 21. srpna. Den premiér v kinech je ale obyčejně čtvrtek (23. srpna), kdy šel do kin zbytek filmů týdne. Údaje sledovanosti za týden (v nich je Jan Palach třetí, porazil Slender Mana) jsou tím zkreslené.

Menší návštěvnost Palacha je poměrně překvapivá - filmu předcházela velká mediální i reklamní kampaň a kritici si film obecně pochvalovali. Snímek dotoval v roce 2017 Státní fond kinematografie částkou 11 milionů korun jako projekt s nejlepším hodnocením od rady fondu.

Možná ale mají diváci koncem prázdnin chuť na nenáročnou podívanou. Rozpory mohl u diváků vyvolat i sám režisér Robert Sedláček (Pravidla lži, Muži v říji) - oceňovaný filmový tvůrce na sebe před Palachem naposledy upozornil tím, že přišel na slavnostní večer předávání státních vyznamenání na Pražském hradě v černé fleeceové mikině.

Ještě hůře než Jan Palach si vedl snímek Krištůfek Robin s Ewanem McGregorem v hlavní roli. Na novou disneyovku s medvídkem Pú a ostatními zvířátky ze Stokorcového lesa zašlo o víkendu jen 4,6 tisíce diváků.

Údaje v článku pochází z informací Unie filmových distributorů. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz