26. května 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Památkáři zamítli britský pomník českým letcům na Klárově

Britský památník českým letcům od sochaře Colina Spoffortha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský památník českým letcům od sochaře Colina Spoffortha. | foto: Reprofoto

PRAHA Národní památkový ústav (NPÚ) vydal záporné odborné vyjádření k umístění pomníku letcům na pražském Klárově. Památkáři nepovažují místo za vhodné i kvůli památníku třetímu odboji, který už v parčíku je, a nabízejí jiné lokality. ČTK to dnes řekl ředitel pražského pracoviště NPÚ Ondřej Šefců. Konečné slovo budou mít magistrátní památkáři. Ti již avizovali, že názor kolegů z NPÚ podpoří.

Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtěly umístit na Klárově, další lokality v centru se podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého (TOP 09) ukázaly jako nevhodné.

Dva pomníky v parčíku jsou moc, argumentuje NPÚ

Památkáři stavbu památníku podporují, ale s Klárovem zásadně nesouhlasí. Lokalitu považují za nevhodnou, neodpovídá podle nich rozměrům památníku a vadí jim také, že v parčíku již jeden pomník je. "Neustále jsme nabízeli a nabízíme jednání o dalších lokalitách," zdůraznil ředitel pražského pracoviště NPÚ Ondřej Šefců. Vyjádření v tomto smyslu proto zaslali svým kolegům z pražského magistrátu. Ti budou mít konečné slovo.

Ředitel památkového odboru magistrátu Jiří Skalický minulý týden řekl, že Praha 1, která o umístění žádala, dostala s měsíčním předstihem informaci, že na Klárově pomník povolen nebude. Podle Skalického by památník mohl být třeba na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody.

Euan Edworthy, duchovní otec projektu, ČTK sdělil, že je oznámením NPÚ zarmoucen. "Ačkoli je pro nás stanovisko Národního památkového ústavu zklamáním, rozhodně nás od projektu neodrazuje," uvedl s tím, že se podařilo za krátký čas na vytvoření sochy vybrat přes tři miliony korun. "Jak bylo slíbeno, socha bude hotová 17. června," dodal.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku v druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přes 2500 československých pilotů, 493 z nich v bojích zahynulo.

ČTK