7. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pán Pána prstenů. Tolkienovi dědicové vyřešili spor se studiem Warner Bros.

Orlando Bloom jako Legolas ve filmu Pán prstenů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orlando Bloom jako Legolas ve filmu Pán prstenů | foto: Reprofoto

Filmové studio Warner Bros. a dědicové J. R. R. Tolkiena po pěti letech dořešili soudní spor o práva na Hobbita a Pána Prstenů. Dědicům vadilo špatné nakládání s právy ze strany studia a soudili se o 80 milionů dolarů.

Hlavním předmětem žaloby z roku 2012 bylo zneužívání práva na Pána prstenů a Hobita ve formě profitování z laciného a nedůstojného digitálního obsahu. Trnem v patě byla dědicům třeba videohra Lord of the Rings: Slot Machine, kde si na hráči mohli na mobilu s Aragornem zahrát jednorukého banditu, známý hazardní automat.

Dědicové se soudili s Warner Bros. o celých 80 milionů dolarů. Studio se bránilo tím, že stojí miliony dolarů už jen práva k Tolkienovým postavám získat. Velkou díru do rozpočtu je tak možné „záplatovat“ jen častým využíváním koupené licence.

Podmínky dohody zveřejněny nebyly, ale obě dvě strany se údajně dohodly v přátelském duchu. „Obě strany jsou potěšeny, že se přátelsky dohodli a těší se na další spolupráci,“ řekl magazínu Variety mluvčí Warner Bros.

Pán prstenů je filmová trilogie natočená Peterem Jacksonem podle knih britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Série slavila ohromný úspěch a potvrzením toho bylo celých sedmnáct Oscarů. Jedenáct z nich dostal Návrat krále z roku 2003, poslední z trilogie. Petern Jackson se k Tolkienovi v roce 2012 vrátil, když natočil tři filmy podle knihy jeho knihy Hobit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!