Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Panda po úrazu i malby sporáku. „Zvrhlý vkus“ Venduly Chalánkové

Výtvarnice Vendula Chalánková se svými objekty - vyšívaným zvířátkem, gaučem z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtvarnice Vendula Chalánková se svými objekty - vyšívaným zvířátkem, gaučem z... | foto: ČTK

PRAHA Vyšívané textové zprávy, komiksy odrážející každodenní situace nebo tři série maleb domácích spotřebičů. To je také k vidění na vástavě v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary, která představuje průřez dosavadní tvorbou i nové práce výtvarnice Venduly Chalánkové. Výstava s názvem Láska versus Mamon potrvá do 15. května.

Malby domácích spotřebičů patrří k nejnovějším dílům Chalánkové. „Jedná se o spotřebiče, které doma nemám, kromě toustovače, který jsem dostala na Vánoce. K výrobě série vzduchotechniky Vzduch nebyl, není a nebude zadarmo mě podnítila báseň Milana Kozelky Orwellovy pražské imprese,“ říká autorka o inspiraci ke své tvorbě, kterou obecně charakterizuje černý humor a cynismus.

Komiksy ze života. Z výstavy Venduly Chalánkové v galerii Dvorak Sec...

Komiksy ze života. Z výstavy Venduly Chalánkové v galerii Dvorak Sec Contemporary.

Každá série bude v prodeji pouze jako kompletní sada a její cena reflektuje skutečnou tržní cenu spotřebičů, říkají zástupci galerie. Obrazy celé kuchyně stojí 115.000 korun a série vzduchotechniky 90.000 korun.

Vendula Chalánková vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně, ateliér Environmentu Vladimíra Merty a Mariána Pally. Kromě komiksů, výšivek a maleb je také autorkou ilustrací knížek pro děti a má svojí značku Zvrhlý vkus, pod níž nabízí drobné designové předměty - nášivky, hračky, brože, náušnice - většinou v podobě figurek a zvířátek, které, jak sama říká, jsou nositeli existencionálních dramat. Zvířátka jsou roztomilí chudáci, zajíčci přicházejí o ouško, zub nebo celou hlavičku, panda je po úrazu, medvídek má na hlavě kalhotky a v očích provinilý výraz...

Komiksy ze života. Z výstavy Venduly Chalánkové v galerii Dvorak Sec...
Vyšívaná esemeska Venduly Chalánkové. Z výstavy v galerii Dvorak Sec...

Písně ze záchodků

Chalánková se věnuje také autorským knížkám pro děti, za pohádku O Červené karkulce dostala cenu v soutěži Zlatá stuha. Byla členkou dvoučlenné kapely Muženy, která zhudebňovala texty opsané z veřejných záchodků. Po dvouletém veřejném vystupování prý kapelu její členky rozpustily pro neudržitelnou trapnost, jak Chalánková uvádí ve svém populárním rozhovoru s moderátorkou Adélou Banášovou, který na internetu vidělo přes půl milionu lidí.

Díla čtyřiatřicetileté Chalánkové má ve svých sbírkách vedle soukromých sběratelů také Národní galerie v Praze nebo Moravská galerie v Brně.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!