Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Brouk se vrací. Paul McCartney zahraje v červnu podruhé v Praze

Paul McCartney | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul McCartney | foto: Reuters

PRAHA Někdejší člen slavné britské skupiny Beatles Paul McCartney vystoupí 16. června v pražské O2 aréně. Proslulý hudebník do Česka zavítá v rámci svého nového turné One On One. Médiím to dnes oznámila pořádající agentura Live Nation. McCartney v Praze koncertoval poprvé a naposledy před 12 lety.

Oficiální předprodej lístků začne 1. dubna v 10:00. Členové fanklubu budou moci vstupenky získat už 30. března. Ceny lístků se pohybují od 1690 do bezmála 4000 korun.

One On One je novým koncertním turné Paula McCartneyho. Divákům podle organizátorů nabídne nové písně i desítky klasických skladeb mapujících celou hudební kariéru McCartneyho. Podle Petra Nováka z agentury Live Nation ale na koncertu nebude nouze ani o překvapení.

McCartney zahraje v Praze podruhé. První koncert se konal 6. června 2004 v netradičním prostředí koncertního parku mezi budovami bývalé vysočanské „Kolbenky“. Dvou a půl hodinové vystoupení sledovalo podle odhadů asi 50.000 platících diváků. Poslouchaly ho ale i stovky lidí, kteří se utábořili přímo před vstupem do areálu.

Hudební kariéra dvaasedmdesátiletého McCartneyho je lemovaná řadou superlativů. Jeho skladba Yesterday je nejhranější písní historie a on se sám se dostal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější hudebník a skladatel v dějinách populární hudby. Více než čtyři desítky let po rozpadu Beatles se stále drží na výsluní popularity.

Síla a úspěch skladatele McCartneyho spočívá především ve zpěvnosti, jemnosti a melodičnosti. Ve spojení s ostřejším Johnem Lennonem svého času vytvořil jeden z nejgeniálnějších skladatelských týmů historie. Jeho písně jako All my loving, Yesterday, Back in the USSR, Hey Jude či Michelle jsou nesmrtelné. Prodal přes 100 milionů desek a v roce 2001 se stal prvním zpěvákem v popových dějinách, který vydělal více než miliardu dolarů. Další rekord si připsal za svůj sólový koncert v brazilském Riu de Janeiro, na nějž v roce 1990 přišlo 184.000 fanoušků. V Británii požívá rytířského titulu Sir, který mu propůjčila královna Alžběta II.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!