Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

PEN/Pinterovu cenu získala „veřejná intelektuálka“ Margaret Atwoodová

Spisovatelka Margaret Atwoodová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatelka Margaret Atwoodová | foto: Reprofoto

LONDÝN Letošní PEN/Pinterovu cenu, která se v Británii uděluje za odvahu prosazovat svobodu slova, získala kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová. Oznámili to dnes pořadatelé. Ti šestasedmdesátiletou autorku ocenili zejména za její nasazení v kampaních týkajících se životního prostředí a označili ji za „příkladnou veřejnou intelektuálku“.

Cena udělovaná od roku 2009 na počest dramatika a nositele Nobelovy ceny Harolda Pintera každý rok putuje literátovi původem z Británie, Irska či britského Společenství (Commonwealthu), který se kromě vlastní tvorby zaměřuje i na obhajobu lidských práv nebo veřejnou činnost. Atwoodová si cenu vysloužila za angažmá ve prospěch ekologických organizací.

Kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová

Kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová

Oceněný autor pak společně s porotou pomáhá vybrat druhého vítěze, spisovatele či publicistu ze zemí mimo britské Společenství, který ve své domovině čelí pronásledování či perzekuci.

„Harolda Pintera jsem znala a pracovala jsem s ním - v roce 1989 napsal scénář k filmové verzi Příběhu služebnice. Jeho obrovský smysl pro nespravedlnost, pro porušování lidských práv a represe umělců byl už tehdy působivý,“ uvedla Atwoodová v reakci na udělení ceny, kterou převezme na slavnostním večeru 13. října.

Margaret Atwoodová: Příběh služebnice

Margaret Atwoodová: Příběh služebnice

Prozaička, básnířka a esejistka Atwoodová patří k nejvíce ceněným spisovatelkám současnosti. Prozaicky debutovala v roce 1969 románem Žena k nakousnutí, v roce 2000 získala za román Slepý vrah prestižní Man Bookerovu cenu. V užší nominaci na toto ocenění byla ještě čtyřikrát, mimo jiné za prózu Příběh služebnice. Tento román, vykreslující pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem, úspěšně zfilmoval německý režisér Volker Schlöndorff. Česky vyšly také její romány Ublížení na těle (1989), Z hlubin (1998), Muzeum zkamenělin (2002), Přežívá nejsmutnější (2005), Pýthie (2004), Penelopiáda (2007) a sbírky povídek Stan (2006), Hra na vraha (2004), Dobré kosti (2005), Modrovousovo vejce (2002).

Margaret Atwoodová: Pýthie

Margaret Atwoodová: Pýthie

Atwoodová se své tvorbě prvky komedie a thrilleru, jedním z jejích hlavních tématem ale zůstává výpověď o současném člověku, jenž se ocitl v pasti zhoubné západní civilizace a ztratil vnitřní integritu. Atwoodová má také bravurní pozorovací talent a velký smysl pro nadsázku a situační komiku. Je řazena k nejvýznamnějším severoamerickým tvůrcům tzv. střední generace. Pro její povídky je charakteristická jazyková citlivost, s níž klade především důraz na myšlenku, a tak vytváří s uměním velkého vypravěče na malé ploše miniaturní, i když de facto velké příběhy.

Loni PEN/Pinterovu cenu získali saúdskoarabský bloger Raíf Badáví spolu s britským básníkem a novinářem Jamesem Fentonem. Předloni ocenění putovalo ke spisovateli Salmanu Rushdiemu a syrskému novináři Mázinu Darvíšovi.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....