21. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pérák jako akční travestie z časů Protektorátu

Odboj přepadává ústředí gestapa a do hry se vkládá Pérák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odboj přepadává ústředí gestapa a do hry se vkládá Pérák. | foto: 4+4 dny v pohybu - Aleš Loziak

Nepolapitelný český superman Pérák, kterého za protektorátu zrodila lidová fantazie, ožil nyní v divadle díky Jiřímu Havelkovi a souboru Vosto5. Premiéra se konala v MeetFactory v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.

Jiří Havelka s Ondřejem Cihlářem a dalšími hochy stvořili akční travestii z časů protektorátu, v níž figuruje společenstvo udatných českých hrdinů. Tato prvorepubliková elita přísahala věrnost již tatíčkovi Masarykovi, s krycím jménem Filosof. Ostatně krycí jméno má každý z nich: Julius Fučík je Casanova, Adina Mandlová Diva, Václav Morávek Kazatel, Jaroslav Foglar Jestřáb a tak podobně.

Hrdinou největším je ovšem generál Alois Eliáš (Petr Prokop), který je úvodem zatčen, ale z jehož rtů navzdory mučení nesejde ani slůvko. A pak jsou tu protivníci – Frank, Heydrich, esesácká mlátička Řezník, zrádce Moravec a natvrdlí náckové v obligátních helmách, kteří co chvíli dostanou nakládačku nebo jsou rovnou likvidováni. Hrdinům v ilegalitě se však do odboje pořád plete tajemný Pérák, který je nezodpovědným individualistou. Nakonec se odboj semkne pod vedením Štefánikovým, jenž vůbec není mrtvý, ale dlí na petřínské hvězdárně s krycím jménem Hvězdář. Dostaví se i Gabčík a Kubiš, a i když to všechno vezme známý konec, bylo to samozřejmě úplně jinak...¨

Pérák

Scénář a režie: Jiří Havelka
Dramaturgie: Ondřej Cihlář
Scéna: H. Bažant a L. Kuchynka
Animace: Kateřina Bažantová
Vosto5, MeetFactory, Praha, 16. 10.

Jiří Havelka a spol. proplétá dohromady známá fakta z dějin s fikcí a činí tak s rozbujelou fantazií, která nasvědčuje, že jako kluk rád četl a domýšlel skutečné příběhy i báchorky. Inscenace se odehrává v příjemné nadsázce, známé děje zábavně karikuje a mimo jiné jim vtiskuje komiksově akční nátěr. Třeba Heydrich (Petr Vaněk) vyhlíží jako Ahasver a nejhezčí scéna, kterou divákům připravil, je ta, v níž si nasazuje svatováclavskou korunu. Dopadá jako Lomikar – do roka a do dne.

Prosvištět jevištěm, podříznout nácky

Takových situací postavených na paradoxech a slovní komice je tu více a v prvních dvou třetinách tenhle travestující styl prakticky nemá chybu. Výborně vycházejí i kombinace hraných scén s videoprojekcí, zvukové efekty a samotný Pérák. Vždy tajuplně prosviští jevištěm a podřízne nácky, než si tito stačí na vartě připálit cigáro. Nemá zakroucená péra, ale pružiny do oblouku, „přeskáče“, černý plášť a lyžařské brýle a umí úchvatně metat salta. Půvabně akční jsou i výjevy s přípravou parašutistů ve Skotsku, jejich seskok i iniciativní podříznutí německé hlídky. Stejně tak baví holohlavý Moravec (Tomina Jeřábek), který se natřásá před Heydrichem jako bajadéra.

Z odbojářů především zaujme agitující a zároveň pofňukávající Fučík Tomáše Měcháčka. S příchodem Milana Rastislava Štefánika (Ján Sedal) však začne inscenace nenápadně těžknout. Možná je na vině i „infiltrace“ jiného hereckého stylu, který není se záměrně insitní stylizací Vostopětky úplně kompatibilní. Ktomu přistupuje i fakt, že v poslední části inscenátorům přece jenom došel dech a k závěrečné pointě došli trochu dýchavičně. Neškodilo by závěr proškrtat a vrátit se tak k původní svižnosti i sevřenosti.
Pérák je ale v každém případě sympaticky bláznivý kus a typ autorského divadla, které má dar sdružovat generace. Přesně jako v 80. letech Sklep, který to ale s tím „nekonečným výčpěvem“ nakonec přehnal.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...