7. ledna 2016 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Petr Šabach dnes dostane od PEN klubu Cenu Karla Čapka

Petr Šabach a jeho léta šakalí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Šabach a jeho léta šakalí | foto: Lidové noviny

PRAHA Cenu Karla Čapka pro rok 2016 dostane dnes odpoledne od Českého centra PEN klubu Petr Šabach. Cena se udílí každý druhý rok za významný literární počin s přihlédnutím k tomu, zda oceněný autor a jeho dílo naplňují Čapkovy ideály, tedy přispívají k tomu, „aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty, nebo aby byly ubráněny“. Cena se bude předávat v 17:00 v rezidenci pražského primátora.

Podle poroty Šabach nalezl zvlášť přesvědčivý způsob, jak oslovit mladou generaci. Zejména tím, jak zdůrazňuje styčné rysy mezi vlastním projevem a myšlením svých čtenářů, jejich vnímáním světa kolem sebe, konstatuje porota.

V ní letos zasedli Jiří Dědeček, Petr Kotyk, Michal Novotný a Jiří Stránský a předsedal jí Vladimír Karfík. Cenu Karla Čapka založilo České centrum PEN klubu v roce 1994, kdy byla poprvé vyhlášena u příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze.

Cena Karla Čapka představuje bronzovou plastiku v podobě rozevřené knihy s oboustranným reliéfem Karla Čapka, kterou vytvořil sochař Vladimír Preclík, a je spojena s odměnou.

Petr Šabach od svého debutu Jak potopit Austrálii vytvořil literární dílo vyhraněného projevu a stylu. „Život nepíše povídky s pointama. Nikomu z nás se nestala příhoda, která by se dala hned vyprávět v silvestrovské televizi,“ říká sám o svém díle. Jeho prózy posloužily jako náměty divácky úspěšných filmů Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý a Občanský průkaz.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.