29. března 2013 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pije dnes Ježíš víno s bezdomovci? Fotografka přenesla Bibli do ulic

Darina Alster: Imago Dei | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darina Alster: Imago Dei | foto: Darina Alster

PRAHA V čase Velikonoc zahájila v Praze výstavu svých velkoplošných fotografií, které přenášejí náboženské motivy do městského prostředí, fotografka Darina Alsterová.

Darina Alster (*1979)

Vizuální umělkyně, performerka, publicistka, kurátorka a pedagožka, žije a pracuje v Praze. Nejčastěji se vyjadřuje v performancích, mluveném slovu a textu, zvukovými instalacemi  a videem. Hlavními tématy její tvorby jsou čas, identita, náboženství a osobní či politické vztahy. 

Fotografie jsou vystavené v Galerii Artwall, kterou tvoří zeď na nábřeží Kapitána Jaroše v Holešovicích. Výstava se jmenuje Imago Dei, autorka pro ni použila termín vyjadřující křesťanské přesvědčení, že člověk je stvořen k božímu obrazu.

Sedm fotografií zachycuje sedm archetypálních postav křesťanského světa, které se pohybují v dnešní městském prostředí. Ďábel se prochází kolem České národní banky a v dlouhých pozlacených drápech svírá blyštivé cetky. Panna Marie s malým Ježíškem posedává na betonovém obrubníku poblíž Národní třídy. Ježíš Kristus krmí holuby a popíjí víno s bezdomovci u Masarykova nádraží.

Poslední výjev ze sedmidílného cyklu je liduprázdný, zachycuje paprsky slunce odrážející se v jednom z mnoha oken velké prosklené budovy. Autorka takto ztvárňuje obraz božské síly. Celým svým projektem usiluje o konfrontaci kolemjedoucích diváků se sakrální tematikou víry, která se v kontextu hekticky pulzujícího velkoměsta pozvolna vytrácí z myslí jeho obyvatel.

Vzpoura proti čokoládovým zajícům

Kurátoři projektu věří, že snaha o zviditelnění božských archetypů v městském prostoru zahlceném všudypřítomnou reklamou bude rezonovat zvláště v období velikonočních svátků, "které se postupně zvrhly v opulentní slavnosti akčně zlevněných vaječných pomazánek a čokoládových zajíců".

"Projekt Dariny Alsterové je ironickou alternativou k bezduchým pestrobarevným poutačům, propagujícím prefabrikované velikonoční radovánky. V rámci prostoru Artwall je pak tato ironie umocněna velikostí jednotlivých výstavních panelů, po kterých tolik touží různé reklamní agentury," říká kurátorka Zuzana Štefková.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!