12. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

PÍSEŇ V HLAVĚ: Úžas i úděs rodičovství podle Nicka Cavea

Melancholik Nick Cave | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Melancholik Nick Cave | foto: Reuters

PRAHA Počínaje dneškem startuje nový seriál o písních, které se autorům Lidových novin nesmazatelně vryly do paměti. První vzpomínka patří O Children a Nicku Caveovi.

Nick Cave nemá zrovna málo podobných melancholických kusů, jako je tenhle, některé z nich jsou o hodně známější, snad i lepší. Nedávno jsem ji ale při práci zaslechl... a bylo po práci.

Nick Cave: O Children

Písnička je z desky Abbatoir Blues / Lyre of Orpheus
Rok vydání: 2004

Povědomá melancholická kytara, klavír, hlas, v textu smrt, snad vražda, možná záchrana nebo její přelud. Před ničím se nezastavující Caveův sarkasmus v textu jako kdyby se tloukl se smutnou a nijak neshazovanou touhou v jeho hlase, ale spíš k ní patří.

Možná je to hlas člověka lačnícího po tom, nemuset být sarkastický. A jeho barva v okamžiku, kdy zpívá slovo „children“, evokuje úžas i úděs rodičovství. „Odpusťte nám, co jsme udělali, ze začátku to byla docela legrace. Tohle si vemte, než zmizíme pryč - klíče od gulagu.“

Na konci slova o asi iluzorní naději lehounce výsměšná intonace Nicka Cavea trochu bolí, ale co... Třeba naděje je jaksi z principu směšná, nemusí to nutně znamenat, že postrádá smysl. Ach, Nicku...

Píseň v hlavě každé pondělí

Příště - Robert Schumann: Dva granátníci


VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.