24. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

PÍSEŇ V HLAVĚ: Žoltyj parachod aneb konečně Beatles

Beatles To Bowie: The 60's Exposed @ National Portrait Gallery, London | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Beatles To Bowie: The 60's Exposed @ National Portrait Gallery, London | foto: ČTK

PRAHA Je to skandální, ale od té doby, co tato rubrika existuje, tu ještě nikdo nepsal o žádné písničce Beatles. Konečně mám příležitost tu nespravedlnost zčásti napravit.

První píseň Beatles, kterou jsem slyšel, byla v ruštině. Bylo mi deset let a zazpíval mi ji starší bratranec. Znělo to takhle: „Ja savětski čelověk, konstruktěr i inženěr / u měňja jest balšoj plan, ja pastrojim parochod“. A refrén: „My pastrojim žoltyj parachod / my pastrojim žoltyj parachod“.

Vzpomínám si, že jsem byl uchvácen a hned jsem se ji naučil, ještě jsme ani neměli ruštinu. Později, při hodině ruštiny, jsem ji chtěl zazpívat, soudružka ale říkala, že jsou vhodnější písně. Bratranec na rozdíl ode mě tehdy viděl film Yellow Submarine, já jsem na to byl ještě malý.

K Beatles jsem se tedy dostal přes ruštinu. Zamiloval jsem se do nich. To trvá. Všichni žijeme ve žluté ponorce. Action station, yea, yae, sir, fire!

Nej hity každé pondělí

Příště Day of the Lords od Joy Division

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky