7. února 2018 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Apokalyptickej pták. Plastická klasika z Bojanovic konečně definitivní

Mejla Hlavsa v roce 1977. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mejla Hlavsa v roce 1977. | foto: Ondřej Němec

Undergroundový festival, který se odehrál 21. února 1976 v Bojanovicích, byl pro Plastic People of the Universe pomyslnou poslední kapkou. Po něm už následovaly pouze represe a soudní proces, který jako první sjednotil českou opozici a přímo inspiroval vznik Charty 77.

V Bojanovicích hráli Plastici repertoár, který z dnešního pohledu můžeme označit za „hitový“, nechyběly tu písničky jako Magické noci, Ach to státu hanobení nebo Prší, prší.

Milan Hlavsa (Plastic People of the Universe) na koncertě v Bojanovicích

Milan Hlavsa (Plastic People of the Universe) na koncertě v Bojanovicích

Kapela každopádně odehrála před slavným scénickým pozadím, na němž byly malířsky vypodobněny známé postavy českého undergroundu, výborný koncert. Ten byl samozřejmě zaznamenán a nahrávka šířena, dlouho se ale zúčastnění domnívali, že se původní magnetofonový pásek ztratil.

I nahrávka, která v roce 2000 vyšla v rámci „kritického“ vydání kompletní tvorby Plastiků, vycházela z technicky nedokonalé kopie. Teprve nyní celoživotní pečlivý dobrý duch undergroundových archivů Jaroslav Riedel objevil originál a s kvalitním zvukem a obsažným bookletem s mnoha fotografiemi vydal nahrávku pod názvem Apokalyptickej pták v nakladatelství Galén.

obzOndřej Bezr

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…