9. dubna 2014 10:26 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Poctu Krylovi vzdala v pražské Lucerně Aneta Langerová i Tomáš Klus

Tomáš Klus zazpíval písně Marat ve vaně a Pieta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Klus zazpíval písně Marat ve vaně a Pieta. | foto: LN - Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Koncert ve Velkém sále pražské Lucerny včera připomněl 70. výročí narození Karla Kryla, které připadá na 12. dubna. Písně jednoho z nejvýznamnějších českých písničkářů zazněly v podání Tomáše Kluse, Anety Langerové, Markéty Irglové, Michala Hrůzy, Xindla X, skupiny Divokej Bill a dalších. Na koncertě bylo také pokřtěno CD Krylových nahrávek z Mnichova, které pokřtil jeho tehdejší kolega Pavel Pecháček.

"Karel Kryl patří mezi mé oblíbené umělce, mám k němu obrovskou úctu, vážím si toho, co všechno dokázal jako básník i jako člověk, byl velmi odvážný a jakákoliv odvaha tohoto druhu je obdivuhodná. Já se z jeho tvorby a životního postoje učím," řekla ČTK Aneta Langerová. Nadšenému publiku s Epoque Quartetem nabídla písně Nevidomá dívka a Salome.

Koncert k nedožitým 70. narozeninám Karla Kryla se konal v Lucerně. Jeho písně zazněly také v podání Anety Langerové.

Aneta Langerová zazpívala písně Nevidomá dívka a Salomé.

Xindl X zahrál skladby Písničkářský bacil, Píseň neznámého vojína a Znamení doby. "Byl to jeden z prvních interpretů, které jsem poslouchal ještě na vinylových deskách rodičů společně s Karlem Plíhalem a Jarkem Nohavicou. Kvůli Písni neznámého vojína jsem měl svého času problémy ve škole, když jsem ji parafrázoval do školního časopisu, takže takový vztah k interpretovi si člověk nese s sebou," řekl.

Kvůli Krylovi jsem možná začal hrát, říká Bláha z Divokýho Billa

Nečekanou podobu Krylovým písním vtiskla kapela Divokej Bill. "Mám v sobě takovou zvláštní věc. Kryla jsem tak strašně poslouchal, až jsem se ho přeposlouchal. Možná jsem i kvůli němu začal hrát," podotkl lídr kapely Václav Bláha.

V rámci koncertu pokřtil hlasatel a kolega Karla Kryla ze Svobodné Evropy Pavel Pecháček nahrávku se záznamem vystoupení z Mnichova roku 1982, kterým Kryl podpořil polské hnutí Solidarita. Zástupci vydavatelství Supraphon pak předali Krylově manželce Marlene Krylové diamantovou desku za stovky tisíc prodaných nahrávek.

Marlen Krylová, vdova po Karlu Krylovi, která na koncertě za svého manžela převzala diamantovou desku za stovky tisíc prodaných nahrávek.

Marlen Krylová, vdova po Karlu Krylovi, na koncertě za svého manžela převzala diamantovou desku za stovky tisíc prodaných nahrávek.

Koncert vyvrcholil vystoupením Tomáše Kluse se skladbami Marat ve vaně a Pieta.

Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži a zemřel 3. března 1994 v Mnichově. Letos má tedy dvě kulatá jubilea - nedožité sedmdesátiny a zároveň 20 let od předčasné smrti.

Karla Kryla připomenou rozhlasové i televizní pořady

Radiožurnál plánuje vedle  koncertu i mnoho dalších vzpomínkových pořadů. RozHraní se 12. dubna bude věnovat večeru s Karlem Krylem a Rudolfem Hrušínským. Vltava připravila například do konce týdne Ranní úvahy Michala Stehlíka: Karel Kryl a svoboda slova; Karel Kryl a česká identita; Karel Kryl jako permanentní kritik; Karel Kryl rozporuplný a Druhý život Karla Kryla. V den Krylova narození 12. dubna budou rozmlouvat se svými hosty Vladimír Hendrich a Vojtěch Klimt v pořadu Nepohodlný Karel Kryl. Hudební fórum s Ivanou Radechovskou ve stejný den nabídne pořad Karel Kryl - malý velký písničkář. Nedělní Schůzky s literaturou 13. dubna budou mít na programu pásmo nejen o rozhlasových dílech Kryla.

Český rozhlas Plus se bude věnovat Krylovi 11. dubna v pořadu Zaostřeno. Posluchači se mimo jiné mohou těšit na 25 let starý rozhovor, který autor pořadu Lubomír Smatana získal z archívu amatérského hudebního fanouška. Radio Wave připravilo na 9. dubna rozhovor s Marlene Krylovou, mnoho pořadů nabídnou také regionální stanice.

Česká televize připomene tuto významnou osobnost hudební i literární scény 12. dubna nejen záznamem jeho Koncertu pro všechny slušný lidi. V dokumentu Miloše Zábranského na něj vzpomenou Pavel Landovský, Pavel Dostál či Ivan Magor Jirous. Program ČT 2 odvysílá rozhovor s písničkářem natočený v létě roku 1992.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.