11. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Podívejte se: Co dnes předvede Bruce Springsteen

Bruce Springsteen na květnovém koncertu v Barceloně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bruce Springsteen na květnovém koncertu v Barceloně | foto: Reuters

PRAHA Minimálně tříhodinový koncert odehraje dnes na fotbalovém stadionu v pražském Edenu slavný americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen se svou kapelou The E Street Band.

V rámci svého světového koncertního turné představí Bruce Springsteen nové album Wrecking Ball i mnoho starších hitů. Do Prahy jeden z nejúspěšnějších a nejvlivnějších světových hudebníků dorazí z vystoupení v Curychu a pokračuje do Vídně. 

Inspirace? Elvis

S hudbou začal Springsteen ve třinácti letech, poté co na vlastní oči viděl vystoupení Elvise Presleyho. O deset let později již podepsal smlouvu se společností CBS Records, která v něm viděla "nového Dylana". Za svou tvorbu byl Springsteen mnohokrát oceněn, získal 20 cen Grammy, dva Zlaté Glóby a Oscara. Celkem vydal 17 studiových desek.

Dvaašedesátiletý Springsteen se českému publiku představí podruhé. Pražskou premiéru absolvoval v roce 1997 na sólovém akustickém koncertě v pražském Kongresovém centru.

Žádný koncert není stejný

Na svém turné Springsteen nabízí koncerty různé délky a pořadí písniček přehazuje podle nálady. Když cítí, že se publikum baví, hraje podle Nováka až tři a půl hodiny. "Každá noc jiná, nikdy nezahrajeme nic stejně. Pořád měníme setlist, hrajeme na různé nástroje. Někdy je delší mé sólo, jindy třeba Bruceovo. Člověk nikdy neví," popsal v rozhovoru pro deník Právo Springsteenovy koncerty jeho kytarista Nils Lofgren.

Ze společného průzkumu pořadu televize CBS 60 Minutes a magazínu Vanity Fair vyplynulo, že pokud by měly mít Spojené státy novou hymnu, nejvíc Američanů by chtělo, aby ji složil právě rocker Springsteen.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...