24. února 2017 19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Podivné rasistické městečko. Hororová komedie sklízí nevídané úspěchy kritiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Snímek Get Out. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Get Out. | foto: Universal Studios US

Snímek Get Out, režisérský debut Jordana Peelea, slaví úspěch. Veřejnou premiéru měl v pátek 24. února, ale kritika měla možnost film vidět na festivalu Sundance a nešetří chválou za originální příběh a skvělé herecké výkony. Na serveru Rotten Tomatoes má snímek v současné době plné hodnocení 100%, na které dosáhla jen hrstka filmů.

Chris (Daniel Kaluuya) je až po uši zamilován do své přítelkyně Rose (Allison Williams). Ona se rozhodne posunout se ve vztahu dál a představit Chrise svým rodičům, kteří žijí v malém městečku uprostřed lesů. Nejdříve to vypadá, že jsou její rodiče jen nervózní a snaží se to maskovat za přílišnou vstřícnost k novému příteli jejich dcery. Skutečnost je ale docela jiná - Chris je totiž afroameričan a to se v tomto městečku příliš nenosí...

„Je stále dost tabu zabývat se něčím tak hrozným jako je rasismus ve filmu jiného žánru, než je dokument o otroctví, nebo něco takového,“ sdělil režisér Peele v rozhovoru pro magazín USA Today.

Kritika opravdu nešetří chválou: „Peele převrací horor vzhůru nohama a tím mění naše kulturní vnímání,“ píše o filmu kritička deníku Tribune News Service. „Vyvrcholení příběhu stálo za všechen ten nervózní smích a momenty nejistoty,“ shrnuje film recenzní server IGN. „Jeden z nejuspokojivějších hororů posledních let,“ uvádí Hollywood Reporter.

Snímek Get Out.
Snímek Get Out.


Za filmem stojí Jordan Peele, který dlouhá léta působí v komediálním skeči Kay and Peele americké televize Comedy Central. Možná proto humorné vložky ve filmu tolik fungují. Hororové komedie jsou často brány kritikou i diváky velmi specificky, a to hlavně kvůli tomu, že smích je pro filmové účely opakem strachu, který má horor v divákovi probudit.

jtoJaroslav Totušek
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz