12. května 2017 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pohled i z druhé strany barikády. Přichází nový film o atentátu na Heydricha

Snímek Smrtihlav (2017). Jason Clarke (Reinhard Heydrich). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Smrtihlav (2017). Jason Clarke (Reinhard Heydrich). | foto: Bontonfilm

Nový zahraniční film s účastí hollywoodských hvězd, který se věnuje velkému českému příběhu druhé světové války – atentátu na Heydricha. Tentokrát kromě strhujícího příběhu parašutistů nabídne i příběh vzestupu člověka, kterému se přezdívalo Pražský kat. Film vznikl na základě oceňované knihy HHhH Francouze Laurenta Bineta.

Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich. Tak zní překlad německé věty, která se skrývá za zkratkou HHhH. Heydrich byl označován za třetího nejmocnějšího muže nacistického Německa. V květnu 1942 vstoupí do cesty černého nacistického kabrioletu muž se samopalem. Právě se naplno roztočila kola události, která navždy změní chod dějin.

Snímek Smrtihlav (2017). Jack Reynor (Jpsef Gabčík) a Jack O´Connell (Jan...
Snímek Smrtihlav (2017). Mia Wasilkowská (Anna Nováková).

Snímek Smrtihlav se od většiny předešlých filmových zpracování s tímto tématem liší. Z výrazné části se totiž zaměřuje také na opačnou stranu barikády na samotného Heydricha. Ten zde není pouhým předmětem atentátu, ale důležitou aktivní postavou. Vedle příběhu Československých parašutistů sleduje film Smrtihlav i jeho život, vzestup a kariéru, kterou ukončil jako jeden z největších prominentů Třetí říše. Nejnovější verze atentátu na Heydricha tak ukazuje nejen hrdinství, ale i nelítostné zlo, proti kterému je namířené. Právě k tomuto pojetí odkazuje český název stejně jako na fakt, že Heydrich byl jedním z inženýrů takzvaného Konečného řešení židovské otázky.

Atentát na Heydricha. Pouták.

Atentát na Heydricha. Pouták.

Film je v anglickém znění, natočil ho Francouz Cédric Jimenez a hlavní role filmu ztvárnila řada známých hollywoodských herců. Heydricha hraje Jason Clarke (Everest, Terminator Genysis, Úsvit planety opic), jeho ženu Rosamund Pike (Zmizelá, Dnes neumírej), jako Jan Kubiš se představí Jack O ́Connell (Nezlomný, Money Monster) a jako Josef Gabčík nastupující hvězda Jack Reynor. Nejzvučnějším jménem na straně odboje je Mia Wasikowska (Burtonova Alenka v říši divů) v roli Anny Novákové, která parašutistům pomáhala.


Smrtihlav vstoupí do českých kin v době, kdy od atentátu na Heydricha a návazných událostí uplyne 75 let. Laurent Binet získal za knihu HHhH Goncourtovu cenu pro románovou prvotinu.

Smrtihlav

FR / USA / UK – 2017; distribuční list č.

Délka: 119 minut

Žánr:válečný, drama, historický, akční

Premiéra: 8. června 2017

Režie: Cédric Jimenez

Hrají: Jason Clarke, Rosamund Pike, Jack O ́Connell, Jack Reynor, Mia Wasikowska, Stephen Graham

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz