1. listopadu 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Lidské hlavy, cukrové lebky. Pohřební rituály představuje Náprstkovo muzeum

Z výstavy Rituály smrti v Náprstkově muzeu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy Rituály smrti v Náprstkově muzeu | foto: Dan MaternaMAFRA

PRAHA Do září příštího roku potrvá v pražském Náprstkově muzeu výstava nazvaná Rituály smrti, která představuje její nejrůznější podoby a rozličný přístup k tomuto fenoménu v mimoevropském prostředí. Nabízí i srovnání napříč kulturními kontexty od starověku po současnost.

K vidění jsou například preparované lidské hlavy zvané tsantsy z Ekvádoru, lebka domodelovaná hlínou a zdobená lasturami z Nové Guineje, japonská plastika stařeny sedící u řeky Zapomnění nebo indická malba obřadu Satí. Jde o rituální sebeupálení vdovy na pohřební hranici manžela.

Z výstavy Rituály smrti v Náprstkově muzeu
Z výstavy Rituály smrti v Náprstkově muzeu
Z výstavy Rituály smrti v Náprstkově muzeu
Z výstavy Rituály smrti v Náprstkově muzeu

„Je fascinující, jak ke smrti a odchodu blízkých přistupuje každá kultura odlišně. Po výstavách Smrt kmotřička v Českém muzeu hudby a Onen svět v Národopisném muzeu, které jsou zaměřeny na českou tradici a umění, odhaluje výstava v Náprstkově muzeu nám velmi vzdálené a někdy těžko pochopitelné zvyky mimoevropských civilizací,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Expozice návštěvníky seznamuje s vážnými i rozvernými pohřebními rituály z Číny, Egypta, Indonésie, Oceánie, Mexika, Japonska i subsaharské Afriky.

„Ve třech sálech je vystaveno přes dvě stě jedinečných exponátů. Dokládají slova mých kolegů z evropských etnologických muzeí, že v našich sbírkách máme opravdové skvosty,“ řekla ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová.

Tak zvaná tsantsa neboli vypreparovaná kůže z hlavy nepřítele slouží jako...

Tsantsa, vypreparovaná kůže z hlavy nepřítele sloužící jako trofej u některých z kmenů lovců lebek.

Výstava sleduje tři rituální okruhy. V části nazvané Odloučení věnuje pozornost bohům spojovaným v různých náboženstvích s umíráním a smrtí, odlišným způsobům rozloučení se s mrtvými i formám smutku. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti spojené s přechodem do světa mrtvých. Různé způsoby zacházení s tělem před pohřbem dokládá rakev s mumií i mumiová maska z Egypta, hrobové figurky a funerální nádobí z Mexika. Zajímavé jsou doklady forem návratu k pozůstalým a vtělování se do osob a předmětů čili reinkarnace.

Doprovodný program s dílnami

Pro návštěvníky je připraven ateliér s aktivitami přizpůsobenými různým věkovým skupinám. Ti nejmenší si mohou vytvořit vlastní životní příběh a sestavit rodokmen. Ve výtvarných dílnách si vyrobí mexické cukrové lebky a další předměty vztahující se k mexickým oslavám Dne mrtvých. Zhotovit si mohou i japonské talismany související s rituály smrti a masky čertíků používané v japonských dětských divadelních představeních.

Výstava je součástí cyklu Národního muzea, který propojuje jeho pražské objekty. Další jeho součástí budou v lednu dvě výstavy v Nové budově a od dubna expozice Slavné pohřby a Brány slávy a nesmrtelnosti instalované v Národním památníku na Vítkově a v Lapidáriu.

ČTK