5. září 2010 8:29, aktualizováno  18:53 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

'Pojďte pane, v Kolíně nám postavili vlastní pomník!'

Dvojici mědvědů z "Pojďte pane, budeme si hrát...", byl v lesoparku v Kolíně odhalen památník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojici mědvědů z "Pojďte pane, budeme si hrát...", byl v lesoparku v Kolíně odhalen památník | foto: ČTK

KOLÍN Dva medvědi, jeden vychytralý a druhý spíše dobrácký, kteří se potkali u Kolína, budou mít v Kolíně pomník. Dnešního odhalení se má zúčastnit i Břetislav Pojar, režisér slavné série animovaných grotesek z 60. let minulého století započaté filmem Potkali se u Kolína.

Dva kameny různých velikostí symbolizují slavné medvědy, jeden z kamenů zdobí reliéf s výjevem z filmu. Odhalení a také doprovodnému programu přihlížely stovky lidí.

František Martínek ze Společenstva přátel Medvědů od Kolína, které se o instalaci památníku zasloužilo, uvedl, že nápad to byl velmi spontánní."Takový Hliník, který nikdy neexistoval, má v Humpolci svoji desku. Kapitola sama pro sebe je Jára Cimrman. A medvědi, kteří jasně odkazují na Kolín, žádný památníček neměli. Řekli jsme si, že to se musí změnit," řekl Martínek.

Symbolické odhalení památníku logicky připadlo režisérovi medvědů Břetislavu Pojarovi. Slávy se zúčastnil také režisér Jan Svěrák, jehož medvídek Kuky se právě promítá v českých kinech. "Jsem tu dnes v doprovodu Kukyho, který přišel svým starším kolegům popřát hodně štěstí a také poděkovat za velkou dávku inspirace," řekl Svěrák.

V medvědím duchu se neslo celé odpoledne. Mezi publikem, v němž byly desítky dětí, se pohybovali plyšoví medvědi v nadživotní velikosti, z amplionů zněly ukázky z medvědích filmových dialogů, dospělí pili červené víno nazvané Medvědí krev, zahrály kapely Medvěd 009 a Brtník.

Dvojici mědvědů z

Na okolních lavičkách si hovělo více než 100 malých plyšových medvědů. "Vybrali jsme je od různých dárců nebo je sem lidé prostě jen tak přinesli.

Bereme to tak, že medvídci přišli popřát slavnějším kolegům k jejich úspěchu. Až to večer skončí, tak si je děti budou moci odnést domů," dodal Martínek. Nedovedl zatím vyčíslit náklady na památník, půjde prý o několik desítek tisíc, které většinou zaplatí sponzoři.

Malé i velké diváky si Pojarova medvědí série získala bohatou imaginací, smyslem pro vizuální gag i vtipným textem v podání Rudolfa Deyla mladšího, později Františka Filipovského. I díky vysoce profesionálnímu mluvenému doprovodu se medvědí věta: "Pojďte pane, budeme si hrát!" řadí ke zlidovělým hláškám.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz