Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Poklad v krabici s použitými věcmi. Dostojevský vrátil nálezci peníze tisícinásobně

Spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij. | foto: wikimedia commons

Žena v anglickém hrabství Lancashire vůbec netušila, že si v bedně použitých věcí za čtrnáct liber odnáší i vzácné první anglické vydání Zločinu a trestu, nejznámějšího románu ruského spisovatele Fjodora Dostojevského. Ten se ve středu vydražil v Londýně za třináct a půl tisíce liber.

Román Zločin a trest (původní vydání 1866) bezesporu patří k velkým klasikám světové literatury. Student Raskolnikov se v Petrohradu dopustí hrůzného činu a své hříchy si musí jet odpykat až na Sibiř. Román, který staví na ústředním motivu morálních dilemat a následného přijmutí svých činů, vyšel v Anglii v roce 1886, dvacet let po ruském originálu.

„Nevěděla jsem, co kupuji,“ řekla žena z Lancashiru, která si přála zůstat v anonymitě, deníku The Guardian. „Byla to jenom krabice použitých věcí za čtrnáct liber (zhruba 430 korun). Té knihy jsem si vůbec nevšimla, a i kdyby, první edice různých knih se nacházejí často a obvykle nejde o takovou vzácnost,“ dodává. Když se doma podívala na internet, zjistila, že americká první edice se prodala za dvanáct tisíc dolarů. Hned na to kontaktovala aukční dům Dominic Winter.

Kniha se ve středu prodala za třináct a půl tisíce liber (přes 419 tisíc korun). „Prvního anglického vydání je ve světových knihovnách méně, než deset kusů. Tenhle byl navíc v naprosto skvělém stavu,“ sdělil Chris Albury, zaměstnanec aukčního domu. První anglická edice se naposledy k prodeji objevila v roce 1991, americká minulý rok. První edice ruského originálu by ovšem byla pochopitelně ještě daleko vzácnější. „Mohla by vynést okolo dvaceti tisíc liber,“ odhaduje Albury.

První strana anglického prvního vydání románu Zločin a trest. Zajímavý je starý...

První strana anglického prvního vydání románu Zločin a trest. Zajímavý je starý anglický přepis Dostojevského jména, který se velmi liší od toho dnešního.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...