21. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Politika na ledě. Film Rudá mašina ukazuje zákulisí ruského hokeje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Z filmu Rudá mašina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Rudá mašina. | foto: Falcon

Celovečerní filmový dokument Rudá mašina (Red Army) ukazuje na příběhu slavného ruského hokejisty Vjačeslava Fetisova politický rozměr hokeje v období studené války, kdy sport sloužil jako nástroj propagandy. Snímek, jehož autoři byli nominováni na Oscara a získali cenu Emmy, uvede distribuční společnost Falcon do tuzemských kin 23. dubna.

Základ dokumentu plného archivních záběrů tvoří rozhovor s dnes šestapadesátiletým Fetisovem, který byl dlouholetým kapitánem „sborné komandy“ a který je považován za nejlepšího obránce všech dob. V roce 2001 byl zařazen do Hokejové síně slávy v Torontu. „Natáčení snímku Rudá mašina mi poskytlo příležitost nejen k seznámení se svými kořeny, ale také k prozkoumání vlivu hokeje na kulturu, politiku a odkaz Sovětského svazu,“ uvedl režisér Gabe Polsky, který jako potomek ruských přistěhovalců vyrůstal ve Spojených státech.

Filmový štáb na Rudém náměstí. Vpravo režisér Gabe Polsky.

Filmový štáb na Rudém náměstí. Vpravo režisér Gabe Polsky.

Ve snímku ukazujícím obrovskou konkurenci v armádním hokejovém týmu CSKA Moskva, tvrdé tréninkové metody i nevraživé přijímání ruských hokejistů po roce 1989 v kanadsko-americké NHL, hovoří řada významných hráčů a trenérů. Rozhovor však odmítl trenér Viktor Tichonov, na něhož hráči vzpomínají jako na člověka, který je nerespektoval jako lidské bytosti.

Tvrdá ruská škola

Rudá mašina dokumentuje obrovské úspěchy sovětské hokejové školy, kde platilo heslo, že „zbabělci hokej nehrají“. Vrací se i k velkým nezdarům, ke kterým patří vystoupení na olympijských hrách v Lake Placid v roce 1980, kde sovětští hráči ve finále podlehli americkým amatérům. O tom pojednává známý film Zázrak na ledě z roku 1981.

Cenou diváků na filmovém festivalu v Chicagu ověnčená Rudá mašina mapuje osud Fetisova i jeho slavných spoluhráčů z hokejové pětky Fetisov, Igor Larionov, Vladimir Krutov, Sergej Makarov a Alexej Kasatonov, která je některými odborníky považována za nejlepší formaci v dějinách hokeje. Nabízí pohled na první krůčky Fetisova přes jeho vyvzdorované působení v NHL v mužstvech New Jersey Devils a Detroit Red Wings až po jeho návrat do Ruska.

Z filmu Rudá mašina.

Z filmu Rudá mašina.

Film je také paralelou vzestupu a pádu armádního týmu CSKA s vývojem Sovětského svazu. Přináší svědectví o sledování hráčů příslušníky KGB i politickém působení na sovětskou hokejovou reprezentaci a vysvětluje, proč přes všechny problémy Fetisov odmítal nabízenou emigraci.

„Mým záměrem bylo natočit film, který bude poctou sovětskému utrpení a oslavou umění, jež byla produktem tak napjatého a výjimečného historického období,“ podotkl režisér Polsky.

Fetisov se stal členem klubu CSKA Moskva v deseti letech. Třikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem SSSR. Mimo jiné se stal s týmem Sovětského svazu sedmkrát mistrem světa a dvakrát olympijským vítězem. V letech 2002 až 2008 byl ruským ministrem sportu a sehrál klíčovou roli v organizaci loňských olympijských her v Soči.

ČTK
  • 1Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.