11. března 2013 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Porotu Febiofestu povede Čáslavská, Kristiána dostane Giannini

Čestná předsedkyně poroty Febiofestu Věra Čáslavská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čestná předsedkyně poroty Febiofestu Věra Čáslavská | foto: MAFRA - Tomáš Krist

K ohlášeným osobnostem světové kinematografie, které na nadcházejícím mezinárodním filmovém festivalu Febiofest převezmou cenu Kristián, přibyl italský herec Giancarlo Giannini. Čestnou předsedkyní hlavní poroty bude sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Bohatá filmografie Giancarla Gianniniho zahrnuje nejen italské filmy, v nichž se objevuje již od 60. let, ale třeba také bondovky Casino Royale nebo Quantum of Solace. 

Za přínos světové kinematografii budou dále oceněni britský producent a "otec" Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas, stvořitel filmových Beatles Richard Lester, polský herec, režisér, scenárista a pedagog Jerzy Stuhr a americká herečka Geraldine Chaplinová.

Giancarlo Giannini na fotografii k bondovce Quantum of Solace

Giancarlo Giannini na fotografii k bondovce Quantum of Solace

Jubilejní 20. ročník se uskuteční od 14. do 22. března v Praze a bude pokračovat ve všech krajských městech. Fanoušci si letos mohou vybrat z 544 projekcí, z toho 439 jich bude v pražském multiplexu Cinestar Anděl. Podle Feniče Febiofest přivítá čtyři desítky významných hostů ke 190 promítaným filmům z 57 zemí.

VÍCE ČTĚTE:

Festival udělí i cenu Grand Prix v soutěži Nová Evropa, v níž se objeví první a druhé filmy evropských tvůrců z produkce loňského roku, a také ocenění v nové středometrážní soutěži Tři oříšky pro Popelku. V této jury usednou Jan Troell z Norska, Krzysztof Zanussi z Polska, Tudor Giurgiu z Rumunska, Niki Karimi z Íránu a český režisér Saša Gedeon.

ČTK, Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz