9. ledna 2016 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Porta oslaví padesát let koncertním maratonem. Vystoupí Xindl X, Spirituál kvintet, Nezmaři, Plíhal a další

Písničkář Karel Plíhal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Písničkář Karel Plíhal | foto: MAFRA - Luděk Peřina

Ústí nad Labem Mezinárodní hudební festival Porta slaví padesát let. Výjimečně se tak nebude konat o jediném víkendu, ale téměř 150 koncertů naplánovali pořadatelé na půl roku. Vystoupí slavní vítězové někdejšího největšího open air festivalu ve střední Evropě i nováčci.

„Začátek je 12. ledna a konec 5. června, myslím, že si fanoušci žánru folk a country přijdou na své,“ uvedl šéf realizačního týmu Josef Vejlupek. Součástí festivalu je navíc koncertní den v Děčíně a Duchcově na Teplicku. Právě v těchto dvou městech podle Vejlupka má folk velké zázemí, proto festival vyjede za svými příznivci.

Netradiční bude koncert písničkářů se symfonickým orchestrem, kde zazpívá Pavlína Jíšová, Pavel Dobeš a Radek Tomášek. „Další zajímavou kompozicí bude koncert nazvaný Královny country, který představí nejméně sedm českých nejlepších country zpěvaček,“ řekl Vejlupek.

Za ledovou horou a černými lesy / je stříbrná řeka a za ní kdesi..., zpívá Pavel Dobeš

Za ledovou horou a černými lesy / je stříbrná řeka a za ní kdesi..., zpívá Pavel Dobeš

Do programu se vešla hudební retro komedie Ondřeje Havelky a Martina Vačkáře o legendárních předválečných trampech nazvaná Zločin v Posázavském pacifiku.

Oblastní a národní soutěžní kola Porty za nedlouho začnou v ČR i zahraničí. O vítězství se každoročně utká kolem 300 formací. Devět finalistů vystoupí 4. června na hlavní scéně ústeckého letního kina, kde celý 50. ročník završí série koncertů.

Díky Portě v minulosti vešla jména některých písničkářů ve známost. Řada z nich do Ústí přijede jubileum festivalu oslavit. Na pódiích vystoupí Xindl X, Spirituál kvintet, Nezmaři. Na programu je koncert Pavla Žalmana Lohonky, kapely Hop Trop nebo Karla Plíhala.

Mnohá vystoupení jsou zadarmo, vstupenky na finálový den v letním kině v předprodeji stojí 230 korun.

Porta, jejíž název se váže k Portě Bohemice - Bráně do Čech v údolí Labe, vznikla v roce 1967 v Ústí nad Labem. V době normalizace musel festival město opustit. Pak se konal na mnoha místech v Česku a nakonec našel zázemí v Plzni. Po roce 1989 se tradice Porty v Ústí nad Labem obnovila, ale festival zůstal i v Plzni. V roce 2007 se organizátoři domluvili, že obě akce opět spojí a budou se konat v místě svého vzniku.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.