12. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Posaďte se vedle královny. Lóže v Albert Hall je na prodej za 80 milionů korun

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Royal Albert Hall v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Royal Albert Hall v Londýně. | foto: Reprofoto

LONDÝN Makléřská společnost Harrods Estates nabízí k prodeji lóži s dvanácti sedadly ve slavném koncertním sálu Royal Albert Hall v Londýně. Za astronomickou částku dostane kupující různé výhody a místo nedaleko královské rodiny.

Nicolas Shaw, manažer prodeje u Harrods Estates, o nabídce řekl: „Je to opravdu unikátní nabídka. První svého druhu za téměř deset let.“ Lóži s číslem 35 si samozřejmě může koupit jen ten, kdo nemá hluboko do kapsy.

Za cenu dvou a půl milionu liber (zhruba 78 milionů korun) dostane zájemce 12 míst v privátní lóži v jedné z nejslavnějších koncertních hal na světě. Jeho bude k užívání na příštích 849 let. „Je to nabídka pro opravdové milovníky umění,“ dodává Shaw. Předpokládá také, že novým vlastníkem lóže se stane britský investor.

Roční udržovací polatek: téměř 1,5 milionu

Lóže je poblíž míst vyhrazených královské rodině a jde o nejdražší dosud prodávanou. V roce 2014 se prodala desetimístná lóže za více než 37 milionů a v roce 2011 jedna pětimístná za 17 milionů.

Zaplacením kupní částky to ale nekončí, za místa v Albert Hall se platí i roční „udržovací“ poplatek. Základní sazba za velkou lóži je téměř milion a půl korun. Zbytek se odvíjí podle místa, kde se nachází, a také podle počtu navštívených akcí. Kromě britské smetánky vlastní soukromá místa i společnosti živící se prodejem vstupenek, jak ukázala výroční zpráva Charity Comission za rok 2015.

Nový majitel lóže dostane čestné místo v Corporation of the Hall of Arts and Sciences, což je výbor, který rozhoduje o směřování a projektech Albert Hall. Dále místo v Charity Comission (komise charity). V něm dostane 12 hlasů při posuzování projektů, jeden za každé místo v lóži.

Problémy s překupnictvím

Albert Hall byla postavena z charitativních příspěvků a výtěžky jdou zpět na charitu. Právě kvůli původnímu charitativnímu záběru se dnes Albert Hall potýká s problémem vlastníků míst, kteří lístky na vyprodaná představení prodávají lidem vysoko nad cenou pro osobní profit.

„Komercionalizace soukromých sedadel je velký problém, ze kterého plyne otázka, jestli je charita věcí v obecném blahu, jako to vyžaduje její podstata,“ prohlásil předseda komise William Shawcross. Panují oprávněné obavy o to, že nový majitel začne místa komerčně využívat.

Adele: Živě z Royal Albert Hall
Eric Clapton: Live at the Royal Albert Hall

Royal Albert Hall je koncertní sál v Londýně dokončený v roce 1871, v té době stál 200 tisíc liber, které se vybraly v charitativních sbírkách. Sál má 5 272 míst, z toho 1300 je v soukromém vlastnictví. Každý rok se v ní odehrává přes 300 akcí na hlavním pódiu a přes 400 ve vedlejších prostorách. V roce 2017 čeká Albert Hall mimo jiné ceremoniální předávání cen Bafta, koncert Titanic live, nebo koncerty Královské filharmonie.

  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz