23. ledna 2015 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Poslanci si rozebírali věcnou cenu z filmové anticeny Zlatý citron

Daniel Herman ve volebním štábu KDU-ČSL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Herman ve volebním štábu KDU-ČSL. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Poslanci si dnes v jednacím sále rozebírali věcnou cenu z negativního ocenění Zlatý citron, kterou dostali v sobotu od Českého filmového a televizního svazu FITES za údajně neprůhlednou volbu mediálních rad včetně Rady Státního fondu kinematografie. Citrony a diplom donesla Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové), která je nejprve předala ministru kultury Danielu Hermanovi (za KDU-ČSL).

„Myslím si, že tato cena patří ne zcela právem mně,“ poznamenala Kovářová se zdůvodněním, že kandidáty do kinematografické rady předkládá dolní komoře právě Herman. „Porota při výběru věcné ceny projevila duchapřítomnost, neboť přísun vitaminů v tomto zimním období je důležitou součástí prevence virových onemocnění,“ podotkla poslankyně.

Herman cenu převzal s konstatováním, že jde o dobrý prostředek například proti kurdějím. Leden je podle něho vhodná doba na to, aby poslanci dar v podobě citronů s vděčností přijali. Nakonec se ocitly vedle stolku zpravodajů, u kterého si členové dolní komory mohli citrony vyzvednout.

Více o cenách FITES čtěte zde:

Nové členy Rady Státního fondu kinematografie volí Sněmovna dnes. Současným členům končí mandát v dubnu.

Tuto anticenu poprvé dostal bývalý prezident Václav Klaus, loni pak tvůrci seriálu Sanitka II jakožto symbolu profesního úpadku původní dramatické produkce televize veřejné služby.

ČTK