13. července 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Potěšení ucha i oka. Letní slavnosti staré hudby představí nástroj navržený da Vincim

Nástroj viola organista sestrojený podle originálních nákresů Leonarda da... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nástroj viola organista sestrojený podle originálních nákresů Leonarda da... | foto: Reprofoto

PRAHA Až do 4. srpna potrvá v Praze mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby. Interiéry koncertních sálů v řadě pražských paláců a církevních památek naplní hudba minulosti v podání interpretů z celého světa. Letošní ročník má podtitul Venezia a představí majestátní hudbu benátských chrámů, okázalé árie z benátských oper i skladby, které zněly v honosných sálech šlechtických paláců.

„Chceme představit Benátky, město, které zcela mimořádným způsobem poznamenalo kulturní život celé Evropy od 16. do 18. století,“ uvedla ředitelka festivalu Monika Václová.

Program nabídne například virtuózní houslové koncerty A. Vivaldiho, skladby G. F. Händela či díla G. Gabrieliho a C. Monteverdiho. To vše v podání předních zahraničních i tuzemských interpretů – vystoupí například renomovaný španělský ansámbl Vespres d’Arnadí, německý soubor Singer Pur, známá španělská sopranistka María Espada či houslistka Cecilia Bernardini. Program nabídne i jednu raritní premiéru – poprvé se u nás představí unikátní nástroj viola organista sestrojený podle originálních nákresů ze skicáře geniálního renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho.

Německý soubor Singer Pur.

Německý soubor Singer Pur.

Festival chystá jednu raritní premiéru - poprvé se v Česku představí unikátní nástroj viola organista sestrojený podle originálních nákresů ze skicáře renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho.

Závěrečný koncert letošních Letních slavností staré hudby je připraven opět s francouzskými partnery: barokní opera Andrého Campry Karneval v Benátkách, určená původně pro versailleský dvůr, zazní 4. srpna ve Španělském sále Pražského hradu v koncertním provedení rezidenčního souboru Collegium Marianum a zahraničních sólistů.

Nástroj viola organista sestrojený podle originálních nákresů Leonarda da...
Karneval v Benátkach v podání souboru Collegium Marianum.
ČTK, Lidovky.cz