14. května 2018 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pravé české nepravosti podle pravých českých hrdinů. Do Národního divadla zamíří Zbyhoň!

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Filip Rajmont. Inscenace Zbyhoň! (2018). Autoři: Jan Frič, Milan Šotek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Rajmont. Inscenace Zbyhoň! (2018). Autoři: Jan Frič, Milan Šotek. | foto: ND - Patrik Borecký

PRAHA Považujete Šťáhlava za značku smoothie makeru a Čestmír je pro vás leda ten otylý létající chlapec? Pak tedy ale neznáte celebrity dřívějších dob, pravověrné hrdiny Rukopisů královédvorského a zelenohorského.

Spíš než romantickým ohlédnutím za příběhy obsaženými v Rukopisech je inscenace Zbyhoň! svědectvím o eskalujícím českém, potažmo slovanském nacionalismu a o problematice sekt a ideologických konstruktů vůbec. Bratrstvo NN (Národ Neskoná) obsadí Novou scénu, aby zde uspořádalo rituál znovuzasvěcení do slavné české minulosti a zabránilo tak v hodině dvanácté řízené genocidě Čechů, ke které v zemi podle jeho mínění dochází. Zůstanete imunní vůči náboru do řad „Pravočechů“? Pravost Rukopisů bude jednou provždy stvrzena!

Jiří Suchý z Tábora, Patrik Děrgel, Pavla Beretová, Filip Kaňkovský. Inscenace Zbyhoň! (2018). Autoři: Jan Frič, Milan Šotek.
Ondřej Pavelka, Pavla Beretová. Inscenace Zbyhoň! (2018). Autoři: Jan Frič, Milan Šotek.

Inscenační tým nevzrušovala ani tak otázka pravosti či nepravosti literárních památek, na kteroužto se jejich odborná recepce často omezuje, nýbrž étos jejich vlastních, byť třeba smyšlených příběhů. Kdo byli Vlaslav, Kruvoj, Věstoň? Nezapíráme, že nás v první chvíli uchvátila především jazyková neotřelost samotného jména „Zbyhoň“. To se před tím v české literatuře objevilo jen v dramatickém debutu Václava Klimenta Klicpery Blaník coby postava „Zbihon, z rodu knížecího“.

ZBYHOŇ!

Jan Frič, Milan Šotek a kol.
Nová scéna Národního divadla
premiéry: 17. a 18. května 2018

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz