2. září 2016 7:01 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pravidelný rým i volný verš. Ortenova Kutná Hora láká na další ročník

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Literární večer pro mladé básníky na festivalu Ortenova Kutná Hora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Literární večer pro mladé básníky na festivalu Ortenova Kutná Hora. | foto: Ortenova Kutná Hora

PRAHA Je tomu už 75 let, co Jiřího Ortena srazila německá sanitka. Přesto se k básním talentovaného poety vrací stále spousta mladých literátů. Svou zásluhu na tom má i Literární festival a soutěž Ortena Kutná Hora, jejíž XXIII. ročník začíná v pátek.

Návštěvníci se mohou těšit na kompozici básní a korespondence Kamila Bednáře a Jiřího Ortena v režii Hany Kofránkové, autorské čtení Ladislava Zedníka, laureáta Magnesie Litery v kategorii poezie či koncert královéhradecké filharmonie.

Pro mladé básníky je připraven také tradiční literární seminář nebo oblíbený pořad z prací laureátů soutěže. Chybět nebudou ani autorská čtení samotných účastníků soutěže.

„Příspěvků bylo v letošním roce jen 43, ale za to velmi dobré. Po devíti letech udělujeme 1. místo,” řekl pro server Lidovky.cz jeden z porotců soutěže Jan Těsnohlídek. Za celou historii soutěže půjde teprve o čtvrté první udělené místo. V minulosti se jej podařilo získat Marii Šťastné, Mikuláši Bryanovi a Lucii Hyblerové. Spolu s prvním místem je spojeno také vydání básnické sbírky, která by měla jít do prodeje v příštím roce.

Na památku Jiřího Ortena se od roku 1993 koná festival Ortenova Kutná Hora, kde mladí básníci do dvaceti dvou let soutěží se svými verši. Mezi oceněné patří například Marie Šťastná, Jan Těsnohlídek mladší či Ondřej Lipár. Každoročně je také vyhlašována Cena Jiřího Ortena pro autory do třiceti let, mezi literáty známá také jako velká Ortenovka.

Orten patří mezi nejvýznamnější české básníky. Za jeho života mu pod pseudonymem Karel Jílek vyšla Čítanka jaro. Stejné jméno se objevilo také u sbírky Cesta k mrazu. Pod krycím jménem Jiří Jakub publikoval Jeremiášův pláč i Ohnici. K tisku stačil připravit také dvě sbírky Elegie a Scestí.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz