29. listopadu 2015 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pražské části nabízejí adventní koncerty, od klasiky po rock

Adventní koncert proběhne také 13. prosince na t na Staroměstské radinici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adventní koncert proběhne také 13. prosince na t na Staroměstské radinici. | foto: Prague City Tourism

PRAHA Jednotlivé městské části hlavního města Prahy chystají pravidelné adventní koncerty, jejichž hudební nabídka bude velmi pestrá - od klasiky a vánočních písní po jazz nebo rock. Koncerty proběhnou na radnicích, v kostelech i na náměstích.

V Libeňském zámku se první adventní koncert uskutečnil už v úterý 24. listopadu, kdy zahrálo vokální duo Two Voices. Dále se návštěvníci mohou Bennewitzovo kvarteto, které vystoupí 1. prosince se skladbami Smyčcový kvartet č. 14 d moll „Smrt a dívka“ od France Schuberta a Smyčcový kvartet Es-dur, op. 60 č. 3.od J. L. Dusíka. Třetím adventním koncertem v Libni bude 8. prosince vystoupení souboru Musica Dolce Vita, který zahraje písně z nového titulu Adventní kalendář, který je sestaven z 24 skladeb (na každý předvánoční prosincový den je určena jedna). Posledním koncertem bude vystoupní Kühnova dětského sboru 15. prosince - na programu bude Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby.

Každý předvánoční týden se mohou na adventní koncert těšit také obyvatelé Prahy 4, 5, 6 a 17. Na Nuselské radnici se bude koncertovat ve čtvrtek. Jako první vystoupil 26. 11. Jaroslav Krček se souborem Musica Viva, 2. prosince to bude kytarista Lubomír Brabec, poté Jiří Pospíšil s lidovými písněmi s vánoční tematikou a nakonec sólistky Národního divadla sestry Jana a Hana Jonášovy se smyčcovým kvartetem, na programu bude hudba starých mistrů a české i evropské koledy (16. prosince).

Praha 5 chystá koncerty ve smíchovské galerii Portheimka. První adventní neděli vystoupí studenti pražské konzervatoře, druhou kapela Doodles, třetí Pražákovo kvarteto a čtvrtou opět konzervatoristé. Koncerty v Řepích bude hostit kostel svaté Rodiny v areálu kláštera boromejek. První neděli zazpívá břevnovský chrámový sbor Rybovu Českou mši vánoční, druhou zazpívá dětský sbor Radost Praha a dívčí komorní pěvecký sbor Puellae, třetí zahraje orchestr Archioni Plus a čtvrtou soubor zobcových fléten Siringa.

Břevnovský chrámový sbor na Vítězném náměstí

Praha 6 pak připravuje koncerty na pátečních farmářských trzích na Vítězném náměstí, mimo jiné na nich vystoupí například břevnovský chrámový sbor. Další vánoční hudbu si mohou obyvatelé Prahy 6 poslechnout i v Písecké bráně. Ve druhém adventním týdnu bude adventní koncert také v kostele svatého Klimenta v Kostelní ulici v Praze 7, od dalšího týdne v kostele svatého Antonína na Strossmayerově náměstí.

Některé městské části připravují alespoň jeden předvánoční koncert. V Praze 2 bude před Vánocemi koncert studentů ZUŠ Lounských 3. prosince na Novoměstské radnici. Vinohradský kostel Nejsvětějšího srdce Páně bude hostit 7. prosince koncert Collegia 1704, náměstí Jiřího z Poděbrad pak předvánoční vystoupení kapel Blue Effect a Pískomil se vrací.

Praha 12 zve občany první adventní neděli do opraveného Viničního domku, výtěžek z vystoupení písničkáře Pavla Volodkoviče půjde na podporu sdružení Modrý klíč pracující s postiženými. Na radnici ve Stodůlkách vystoupí Eva Emirgerová 7. prosince s jazzovým vánočním koncertem. Na Černém mostě v Galerii 14 vystoupí ve středu 9. prosince Malá česká muzika Jiřího Pospíšila s lidovými písněmi a renesanční a barokní hudbou.

Adventní koncert na Staroměstském náměstí organizuje také Pražská informační služba – koná se v neděli 13. prosince v 17.00 a 19.00 hodin v Jiříkově síni Staroměstské radnice, kde tradiční i méně známé vánoční skladby zazní v podání profesionálního smyčcového kvarteta Kvintesence Quartet. Účastníkům koncertu bude před zahájením vystoupení umožněn volný vstup do všech reprezentačních sálů historické radnice.

Lidovky.cz, ČTK