Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pražské jaro nechce soupeřit o granty s 'paní Novákovou'

Herec John Malkovich na Pražském jaru 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec John Malkovich na Pražském jaru 2011 | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Asociace hudebních festivalů České republiky, mezi jejíž členy patří Pražské jaro, Smetanova Litomyšl či Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, žádá změnu současného grantového systému ministerstva kultury.

Oč se bojuje?

Ministerstvo kultury letos udělí oblasti živého umění granty ve výši 91 milionů korun. Na hudbu půjde skoro 50 milionů korun, mezi festivaly dostalo podporu deset z 22 přehlídek. Ministerstvo letos prostředky na granty navýšilo po protestech části kulturní obce. Loni touto cestou dostaly divadelní, taneční, hudební a výtvarné projekty po navýšení 139 milionů korun.

V protestní nótě zaslané ministryni Aleně Hanákové mimo jiné píší, že "se nejedná o racionální systém splňující ekonomické a společenské požadavky".

"Napadáme systém jako takový, protože směšuje nesrovnatelné. Je přibližně takový, že paní Nováková z nějakého zámku žádá o podporu dvou koncertů, které nikdy nikdo neviděl, a vedle toho stojí Pražské jaro nebo jiný významný festival," řekl prezident Asociace hudebních festivalů Jaromír Boháč.

Pro jednání s vedením ministerstva mají zástupci AHF připravenou modifikaci již existujícího systému podpory symfonických orchestrů a divadel. "Jsou mimo grantový systém a nesoutěží s amatéry. Mají kritéria, podle kterých se hodnotí počet koncertů nebo míra ekonomické samostatnosti," uvedl Boháč.

Festivaly se státu vyplatí

Už před druhým kolem jednání grantové komise vyjádřila AHF nespokojenost se systémem udělování dotací a odeslala svůj návrh, který reflektoval velikost a dobu trvání festivalu, velikost rozpočtu, financování a další kritéria. "Je to důležitější, než jestli na festivalu vystoupí Pavel Haas Quartet nebo Kociánovo kvarteto, protože těžko změříme, kdo hraje lépe a kdo hůře," sdělil Boháč.

Studie ekonomického dopadu AHF podle něj prokázala, že hudební festivaly mají nejen přínosy společenské a umělecké, ale také ekonomické. Průzkum mezi platícími návštěvníky, kterých bylo v roce 2011 přes 46 tisíc, ukázal, že zde lidé utratili v souvislosti s návštěvou festivalů AHF ČR více než 104 milionů korun. Díky festivalům přiteklo do centrálních rozpočtů téměř 60 milionů korun.

"Chtěli jsme prokázat, že festivaly nejsou černou dírou, ale odevzdáváme na daních více, než kolik stát investuje do festivalu," zdůraznil Boháč s tím, že pořadatelé velkých festivalů klasické hudby nejsou spokojeni s tím, jak se k nim stát zastoupený ministerstvem chová.

Ministerstvo dlouhodobě argumentuje tím, že na získání grantu si žadatelé nemohou činit nárok a pravidlo, že získání grantu v jednom roce zaručuje jeho zisk i příště, neplatí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč