Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

'Dynamické a přímočaré' provedení Mé vlasti zahájilo Pražské jaro

Dirigent Vasilij Petrenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dirigent Vasilij Petrenko | foto: festival.cz

PRAHA Ovacemi vestoje odměnilo publikum sobotní zahajovací koncert 67. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro v zaplněné Smetanově síni Obecního domu. Česká filharmonie s dirigentem Vasilijem Petrenkem, šéfem Královského liverpoolského filharmonického orchestru, na něm provedla cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany.

Erbovní skladba Pražského jara a věhlasné dílo české hudby zazní na festivalu i v neděli. Zahajovací koncert předznamenaly před Obecním domem fanfáry, které se nesly náměstím Republiky. Na úvod festivalu Česká filharmonie zahrála státní hymnu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pro Českou filharmonii zahajovací koncert Pražského jara nikdy nezevšední, je to vždy velká čest a slavnostní událost," řekl Čšéf České filharmonie David Mareček.

Má vlast zahajovala festival každý rok, kromě roku 1948

Smetanova Má vlast, která připomíná historii a oslavuje českou zemi a ideje české společnosti konce 19. století, se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Nehrála se pouze v roce 1948. Výjimkou jsou také dva roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena až druhý den festivalu.

Neděle přinese opakování Mé vlasti a hru na cembalo

V neděli ve Smetanově síni Obecního domu zopakuje prestižní zahajovací koncert s cyklem symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Přednese ho Česká filharmonie pod taktovkou mladého ruského dirigenta Vasilije Petrenka, šéfdirigenta Královského liverpoolského filharmonického orchestru.

V Rudolfinu se uskuteční finále mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara v oboru cembalo. Do Prahy přijelo 29 mladých cembalistů z 41 přihlášených. Podle pořadatelů deset kandidátů postoupilo do druhého kola.

Kromě prezidenta Václava Klause s manželkou a vnoučaty zasedli v sále představitelé pražské kulturní a politické scény, mezi nimi primátor Bohuslav Svoboda. Ve Smetanově síni ani letos nechybělo tradiční japonské publikum.

Sobotní koncert v přímém přenosu mohli sledovat diváci České televize a posluchači Českého rozhlasu 3 Vltava.

První koncert byl na Staroměstském náměstí

Provedení Mé vlasti České filharmonie s pětatřicetiletým Petrenkem označili přítomní hudební odborníci za "dynamické a přímočaré". Velký potlesk si Petrenko, který debutoval na tuzemských pódiích v roce 2008 na festivalu Pražský podzim, vysloužil už po první polovině koncertu.

První hudební akcí letošního Pražského jara bylo odpolední vystoupení skupiny Brass Band Prague na pražském Staroměstském náměstí. Dopoledne se jako každý rok před zahájením festivalu uskutečnilo setkání na Vyšehradském hřbitově k uctění památky Bedřicha Smetany.

Letošní ročník festivalu nabízí 46 koncertů, dva mimořádné koncerty a šest operních představení připravených ve spolupráci s Národním divadlem a Státní operou Praha. Kompletní program Pražského jara i informace o vstupenkách se nacházejí na www.festival.cz.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Kam lze vyrazit a jaká pravidla kde platí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Kam lze vyrazit a jaká pravidla kde platí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Kam lze vyrazit a jaká pravidla kde platí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...