16. července 2015 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pražský spolek Kašpar se začátkem srpna chystá na Kašperk

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Soubor  Kašpar bude hrát na Kašperku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soubor Kašpar bude hrát na Kašperku. | foto: Reprofoto

PRAHA Už popatnácté zamíří pražský spolek Kašpar na šumavský hrad Kašperk. Od 2. do 9. srpna tam uvede dvě své inscenace - Othella a Romea a Julii. V hlavních rolích se objeví třeba Jan Potměšil, Alena Doláková, Matouš Ruml a Tereza Rumlová.

„Přirozenou scénou obou divadelních představení se opět stanou autentické prostory bývalého paláce a hradní věže, nejstarší části hradu ze 14. století, které nebyly nikdy přestavovány. Historické kamenné zdi místy se zbytky omítky, otvory s kamenným ostěním, skvělá akustika, blízký kontakt s divákem, to vše vytváří jedinečnou atmosféru, propojení a porozumění mezi autory, herci a diváky,“ uvedla za pořadatele Petra Vondrová.

Strážní hrad Kašperk je nepřehlédnutelnou dominantou, tyčící se uprostřed lesů na kopci Ždánov. S 886 metry nadmořské výšky jde o nejvýše položený královský hrad v Čechách. Roku 1356 jej nechal vystavět Karel IV., aby ochránil naleziště zlata, Zlatou stezku, vedoucí z Pasova do Kašperských Hor, a hranici se sousedním Bavorskem. Později hrad rychle chátral a upadal.

Othello bude na programu od 2. do 5. srpna, další čtyři termíny patří nesmrtelnému příběhu veronských milenců Romeo a Julie. 

„Přes den mají návštěvníci Kašperka na výběr z několika poutavě a zábavně koncipovaných prohlídkových okruhů, včetně interaktivní prohlídky pro děti, kdy mohou na chvíli zakusit strasti a radosti života hradní paní, purkrabího nebo stavitele hradu,“ dodala Vondrová.

V době hostování začátkem srpna však neosiří ani stálá scéna Kašparů v pražském Divadle v Celetné. Hostovat tam budou členové brněnského Buranteatru.

Od 21. do 30. července tu Kašpaři uvedou třikrát tradiční prázdninovou inscenaci Rozmarné léto a dvakrát ji doplní o bonusovou verzi.

ČTK
  • 0Diskuse