23. ledna 2014 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pražští zastupitelé schválili kulturní granty. Febiofest nedostal nic

Fero Fenič představil letošní Febiofest. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fero Fenič představil letošní Febiofest. | foto: ČTK

Zastupitelé hlavního města dnes rozdělili kulturní granty za téměř 177 milionů korun. Část peněz je určena na letošní jednoleté granty, další na víceleté granty na příští čtyři roky. I s částkami rozdělenými v minulých letech dává Praha ročně na kulturních grantech celkem 300 milionů korun. Největší částku si tradičně dělí divadla.

Praze celkem přišly žádosti o podporu za více než 720 milionů korun na téměř 700 projektů. Například Činoherní klub každoročně do roku 2018 získá od hlavního města 18 milionů korun, hudební klub Rock Café 6,5 milionu, Cross club dva miliony, občanské sdružení Bezhlaví 1,2 milionu a Centrum pro současné umění - Praha 1,1 milionu.

Peníze nedostalo ani Divadlo Bez zábradlí a Řeznická

Neuspěl například mezinárodní filmový festival Febiofest, který požadoval každoroční příspěvek deset milionů korun, Divadlo Bez zábradlí chtělo téměř 13 milionů korun a Divadlo v Řeznické čtyři miliony korun. Peníze nedostaly také Bohemia Jazz Fest, Český národní symfonický orchestr nebo Mezinárodní klavírní festival.

Zastupitelé dnes rozhodovali o grantech, které jsou vyšší než 200.000 korun. Nižší příspěvky za asi 31 milionů již minulý týden schválili radní.

Přidělování kulturních grantů bylo v minulosti v Praze ožehavým tématem. Proti způsobu, který hlavní město dříve používalo, protestovala řada kulturních institucí. Po kritice Praha systém změnila, nyní projekty vybírá odborná komise, ve které je pouze jeden zastupitel. Většinu peněz hlavní město dává do víceletých grantů, aby žadatelé měli větší jistotu při plánování svých akcí.

"Náš grantový systém je rozsáhlejší než grantový systém českého státu," poznamenal náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Primátor Tomáš Hudeček dodal, že se poprvé stalo, že Praha rozdělila granty již v lednu a žadatelé tak budou mít peníze k dispozici po většinu roku. V minulosti totiž peníze hlavní město přidělovalo až v jarních nebo letních měsících. Proti dnešnímu návrhu nikdo ze zastupitelů ani z veřejnosti na jednání zastupitelstva nevystoupil.

ČTĚTE TAKÉ

Na jednoleté granty na letošní rok půjde celkem 95 milionů korun, na víceleté na příští čtyři roky 112 milionů korun. Další peníze Praha rozdělila již v minulých letech, například na rok 2015 tak hlavní město počítá s celkovou částkou na víceleté granty asi 200 milionů korun. Společně s jednoletými granty tak celková suma každoročně tvoří zhruba 300 milionů korun.

ČTK